Uğurlupınar, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uğurlupınar
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 280
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16500

Uğurlupınar, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tarihteki adı Hırsızpınar'dır. Zamanında hırsızların uğrak yeri olmasından ve genelde hırsızların buluştuğu yerdir. Bu nedenle eski yöre adı ile Hırsızpınar olarak bilinir.

Daha önce İncealipınar mahallesi ile birleşikken daha sonra ayrılmıştır. Her iki köy Osmanlı Türkleri tarafından kurulan Yörük köyleridir. İncealipınar'ın kurucusu Osmanlı soyuna dayanan Kayı Oğuz Yörük Beylerinden İnce Ali'dir. Her iki oba mahallesinin halkı Öteki Oba diye konuşurken kastettiği diğer köy karşı köydür. Böylelikle İncealipınar halkı karşı oba için öteki oba ve zaman zaman yöre halkı Hırsman da derken, bugünkü Uğurlupınar'ı kasteder. İki köy halkının Yörük şivesinde kullandığı yerleşim alanı manasına gelen man sözcüğü suyun, pınarın olduğu yeri, yani İnce Ali'nin yaptığı çeşmeyi kastetmektedir.

Köy sakinleri çalışkanlıkları, ticareti bilmeleri ve kent hayatına kolay uyum sağlamaları ile bilinir. Köy halkının birçoğu göç etmiş olup ağır sanayiye hizmet etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Misafirperver Türk gelenekleri mahallede en iyi şekilde görülmektedir. Köy halkı misafire çok önem vermekte olup en iyi şekilde ağırlamak onlar için bir görevdir. Yine Yörüklere ait halk oyunları mahallede düğünlerde ve törenlerde çok iyi bir şekilde devam ettirilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 55 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 280
1997 256

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]