Uçak bileti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Austrian Airlines air ticket cover.jpg
NWA Airline Ticket JL2703.jpg
Air China Domestic Service Check.JPG

Bir uçak bileti, bir kişinin uçakta uçuşta koltuk hakkına sahip olduğunu doğrulayan bir havayolu şirketi veya seyahat acentası tarafından verilen belge veya elektronik kayıttır.  Uçak bileti iki tipten biri olabilir: makbuz veya kupon içeren bir kağıt bilet; ve bir elektronik bilet (genellikle e-bilet olarak anılır).[1]

Her iki şekilde de bilet, havaalanında check-in sırasında biniş kartı almak zorundadır.  Sonra biniş kartı ve ekli bilet ile yolcu uçağa binebilir.

Ayrıntılar [değiştir | kaynağı değiştir]

Tipinden bağımsız olarak, tüm biletler aşağıdaki bilgileri içerir:

 • Yolcu adı. 
 • Veren havayolu. 
 • Numara, başlangıcında havayolunun 3 haneli kodunu içeren bir bilet numarası. 
 • Biletin seyahatler için geçerli olduğu şehirler. Biletin geçerli olduğu uçuş.  (Bilet "açık" değilse) 
 • İzin verilen bagaj kapasitesi.  (Her zaman bir çıktıda görünmez, ancak havayolu şirketi için elektronik olarak kaydedilir) 
 • Ücret.  (Her zaman bir çıktıda görünmez, ancak havayolu şirketi için elektronik olarak kaydedilir) 
 • Vergiler.  (Her zaman bir çıktıda görünmez, ancak havayolu şirketi için elektronik olarak kaydedilir) 
 • "Ücret Tabanı", ücreti tanımlayan alfa veya alfa sayısal koddur. 
 • Değişiklik ve geri ödeme ile ilgili kısıtlamalar.  (Her zaman ayrıntılı olarak gösterilmemiştir, ancak belirtilmiştir). 
 • Biletin geçerli olduğu tarihler. 
 • "Ödeme şekli", yani, biletin nasıl ödendiğine dair detaylar, bu da bunun nasıl geri ödeneceğini etkiler. 
 • Döviz Kuru, ücret ve verginin herhangi bir uluslararası bölümünü hesaplamak için kullanılır. 
 • Toplam ücretin dökümünü gösteren bir "Ücret İnşaatı". 

Uçak biletindeki zamanlar, genellikle uçuşun o anda olacağı yerel zaman dilimi içindir.

Uçak bileti verilmesi [değiştir | kaynağı değiştir]

Bir havayolu şirketindeki gelir yolcusunun geçerli bir bilet vermesi gerekir.  Bir biletin düzenlenmesi için iki farklı işlem vardır:

 Rezervasyon 

Hava yolu sisteminde ya doğrudan havayolu şirketi ile ya da bir acente tarafından seyahat planı rezervasyonu yapılır.  Seyahat planı, uçak numarası verilmesi için, bilet numarası hariç gerekli tüm detayları içermektedir. Rezervasyon yapıldığında, rezervasyonu yönetmek ve check-in yapmak için kullanılan bir yolcu adı kaydı (Passenger Name Record) oluşturulacaktır.[2] Tek bir yolcu adı kaydında birden fazla yolcunun bulunması mümkündür.

Yayınlama 

Rezervasyon yaptırmak, yolcunun seyahat etmesine izin vermez.  Yalnızca havayolu şirketi ödemeyi aldığında veya bir yolcunun mil / puan alması durumunda, yolcunun seyahat etmesine izin veren rezervasyonla bağlantılı bir bilet verilir.

Geleneksel olarak, rezervasyon ve ödeme, rezervasyon yapılırken aralarındaki sürenin ücret kurallarında tanımlandığı ayrı adımlardır.  Bununla birlikte, çevrimiçi rezervasyon sistemlerinde anında ödeme yapılması daha yaygın hale geldi.

Her yolcu, rezervasyonlar tek bir PNR ile bağlandığında bile, bireysel bir bilet numarasının gösterdiği şekilde kendi uçak biletini tutmalıdır.

Kağıt biletlerin değiştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren IATA üyesi havayollarının artık kağıt bilet vermeyeceğini açıkladı.

Bir bilet genellikle yalnızca satın alındığı havayolunda iyidir.  Bununla birlikte, bir havayolu şirketi bileti onaylayabilir, böylece diğer havayolları tarafından bazen beklemede veya onaylanmış bir koltukla kabul edilebilir.[3]  Genellikle bilet belirli bir uçuş içindir.  Ayrıca, bilette listelenen varış noktaları arasında herhangi bir uçuşta seyahat etmeni sağlayan 'açık' bir bilet almak da mümkündür.  Bunu yapmanın bedeli belirli bir uçuş için biletten daha fazladır.  Bazı biletler iade edilebilir.  Ancak, düşük maliyetli biletler genellikle iade edilmez ve birçok ek kısıtlama içerebilir.

Taşıyıcı standart 2 harfli kodla temsil edilir. Kalkış ve varış şehirleri Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği havaalanı kodu ile temsil edilmektedir.  Yukarıdaki örnekte, Münih MUC ve Bangkok BKK'dır.  Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, standart ayar organizasyonudur.

Sadece bir yolcu bilet kullanabilir.  Birden fazla yolcunun birlikte seyahat etmesi durumunda, biletler aynı anda satın alınmışsa, aynı kayıt yeri ya da rezervasyon numarasıyla birbirine bağlanır.  Olmazsa, çoğu havayolu şirketi biletleri kendi rezervasyon sistemlerinde çapraz referans alabilir.  Bu, bir partideki tüm üyelerin bir grupta işlenmesini sağlar ve koltuk ödevlerinin birlikte yapılmasına izin verir (ödev sırasında varsa).[4]

Tekrar satış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kağıt biletler hala sıkça kullanıldığında, seyahatlerinin gidişatını değiştirmeye karar verdiklerinde gezginler tarafından biletlerinden kurtulmak için (kişiye özel) bir uygulama vardı.  Bu uygulama, bileti diğer yolculara (genellikle indirimli fiyatlarla) satmayı ve ardından satıcıya havaalanına kalkış anında alıcıya eşlik etmeyi içerir.[5] Burada asıl mal sahibi kendi adına giriş yaptı ve havayoluna alıcının bagajını sağladı.  Bundan sonra alıcı kalkış anında uçağa bindi. Bununla birlikte, çoğu havayolu biniş gemisindeki kimliği kontrol ettiğinden, bu prosedür nadiren işlevseldir. Başka bir kişinin biletini kullanma uygulaması birçok ülkede yasadışıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]