Tursiops australis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Tursiops australis
NE
Dauphin australie.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Cetacea
Familya: Delphinidae
Cins: Tursiops
Tür: T. australis
Binominal adı
Tursiops australis
Charlton-Robb et al., 2011
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Tursiops australis ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Tursiops australis ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Tursiops australis Avustralya'nın Victoria eyaletinde bulunan yunusgiller familyasından bir yunus türüdür. Bilimsel olarak 2011 yılında ayrı bir tür olarak tanınmıştır. Boyut olarak Tursiops cinsinde yer alan diğer iki türün arasındadır. İki farklı yerde yaklaşık 150 kadar birey bulunmuştur.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yunus türü Monash Üniversitesi'nden araştırmacı Kate Charlton-Robb ve arkadaşları tarafından Tursiops australis adıyla isimlendirilmiştir. Türün İngilizce adı, Avustralya Aborijinlerinin yerel dillerinden olan Boonwurrung, Woiwurrung ve Taungurung dillerinden köken alan Burrunan'dır. Türkçe karşılığı olarak "Musur tipi büyük deniz balığı" anlamına gelir.[1][2]

T. australis daha önceden Tursiops cinsinde tanımlanan iki yunus türünden biri olduğu düşünülmekteydi. Geçen zamanda bazı farklı tanımlamalar ortaya çıkmasına rağmen konu hakkında yeterli kadar kanıt halen bulunmamaktadır.[3] Buna karşın dış özellikleri ve kafataslarının DNA incelemesi sonucunda yapılan araştırmalara göre ayrı bir tür olarak tanımlandığı yayınlar da mevcuttur.[1] Bu tür 19. yüzyıldan bu yana keşfedilen üçüncü yunus türüdür.[4]

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Biri Port Phillip'te diğeri de Gippsland Lakes'te olmak üzere yalnızca iki yerleşik populasyonu olduğu tanımlanmıştır. Toplam populasyonunun 150 yunus olduğu (Port Phillip'te 100, Gippsland'de 50) tahmin edilmektedir.[1] Ayrıca, T. australis haplotipleri Tazmanya'nın doğusundaki açık sularda, Güney Avustralya'nın kıyılarındaki Spencer Körfezi bölgesinde ve St. Francis Adası'nın batısında bulunan yunuslarda kaydedilmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Avustralya Victoria eyaletinde Port Phillip koyunda tekne yanında yüzen yunus
Avustralya Victoria eyaletinde Port Phillip koyunda yunuslar
Deniz yüzeyinden sıçrayan yunuslar
Tursiops australis

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Researcher discovers new dolphin species in Victoria" 23 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) Monash Üniversitesi, 15 Eylül 2011, Erişim tarihi: 23 Ekim 2016.
  2. ^ Charlton-Robb, K.; Gershwin, L.; Thompson, R.; Austin, J.; Owen, K.; McKechnie, Stephen (2011). Fleischer, Robert C., ed. "A New Dolphin Species, the Burrunan Dolphin Tursiops australis sp. nov., Endemic to Southern Australian Coastal Waters" 13 Nisan 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) PLoS ONE. Public Library of Science. 6 (9): e24047. doi:10.1371/journal.pone.0024047. PMC 3173360free to read. PMID 21935372. Erişim tarihi: 23 Ekim 2016.
  3. ^ "New species of dolphin discovered" 13 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. BBC News. 15 Eylül 2011, Erişim tarihi: 23 Ekim 2016.
  4. ^ Ritchie, Kerrie. "New dolphin species discovered in Victoria" 30 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) 15 Eylül 2016, Erişim tarihi: 23 Ekim 2016.