Turnalı, Araklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Turnalı
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Araklı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.091
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61700
İnternet sitesi: [2]

Turnalı, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı OS olup daha sonra değiştirlmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon il merkezine 57 km, Araklı ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1091
1997 1050

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Turnalı, Araklı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Karadenizin güzel ili Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Turnalı mahallesinün eski adı "Os" olup ilçeye olan uzaklığı 24 km.ile olan uzaklığı ise 57 km dir.Üç tarafı dağlarla çevrili olan köy Karadere vadisinden geçen Araklı-Dağbaşı devlet yolu ile ilçeye bağlanır. mahallenin yüzölçümü yaklaşık olarak 2500 dönüm olup Pervane, Kestanelik, Taştepe köyleri ile komşudur.mahallede genel olarak Karadenizin tipik özelliği olan dağınık bir yerleşim şekli hakimdir.

Geçim kaynakları genel olarak tarım ve hayvancılık olup bu kaynakların yetersiz oluşundan dolayı fazla göç veren köylerin başında gelmektedir.Göçler genellikle Kocaeli(yuvacık kullar), Adapazarı, İstanbul gibi şehirlere ve süreli olarak Rusya, Libya, Irak,Türkmenistan ve İsrail gibi ülkelere olmaktadır.Köyyümüzde yetiştirilen başlıca tarım ürünleri fındık,mısır ve patates olup bunlardan sadece fındık tıcari değer taşımaktadır. Mısır ve patates ise tüketim için yetiştirilmetkedir.

mahallede büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanında kısmende olsa arıcılık yapılmakta olup yılın Mayıs ayında başlayan yaylacılık yaklaşık olarak 4 ay sürmektedir.

mahallede ilk olarak1956 yılıında yapılan ilkokuldan sonra 1998 yılında yapılan 4 derslikli ek bina ile 8 yıllık kesintisiz eğitime geçmiş olup 8 yıllık ilk mezunlarını 2000-2001 Eğitim öğretim yılı sonunda vermiştir.(1997-1998 yılında 6.sınıflar eski ismi Dağbaşı olan Çankaya Pansiyonlu İlköğretim Okulunda taşımalı olarak okumuşlardır).

mahallede okumuşluk oranı yüksek olup çeşitli mesleklerde(Hakim,savcı,avukat,doktor.öğretmen,mühendis,makinist vb.) insanlar yetişmiştir.

mahallede yaklaşık mahallesimüzün tetiştirdiği ünlü alimlerden Türbesi Araklı- Balahor-Bayburt yolu üzerinde bulunan Oslu Haci Hasan Efendi tarafından yaptırılan 165 yıllık tarihi bir Cami ve misafirhane bulunmaktadır. (Oslu Haci Hasan Efendiyi ve mahallesimüzden yetişen diğer alimleri tanıtıcı bir bölüm için çalışmalarımız devam etmektedir)

mahallede ayrıca sağlık evi mevcut olup burada bir hemşire görev yapmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]