Turkana Çocuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Turkana Boy.jpg

Turkana Çocuğu veya Nariokotome Çocuğu, KNM-WT 15000 ile etiketlenmiş, Pleistocene döneminin erken dönemlerinde, 1,8 milyon yıl önce yaşamış 11-13 yaşlarında bir çocuğa ait fosiller. İskelet Richard Leakey'in önderliğindeki takımın üyesi olan Kamoya Kimeu tarafından 1984 yılında, Kenya Nariokotome'daki Turkana Gölü'nün yakınında bulunmuştur.

Ergenlik ve yetişkinlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkana çocuğu, Homo erectus veya Homo ergaster türüne aittir.[1] Leğen kemiğinin şekli, erkek olduğuna işaret etmektedir. Antroplog Tim White ve Richard Leakey, mevcut dişlerin çenedeki çıkış durumu ve Epiphyseal'in kafatası ile birleşmemiş olmasına dayanarak, çocuğun 12 yaşlarında olduğunu belirtmektedir.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İskelet yaklaşık 1,60 m boyundadır, buna karşın yetişkin olsaydı 68 kg ağırlığında ve 1,85 m boyunda olabilirdi. İskelet 108 kemikten oluşmakta. Kafatasının beyin sığası yaklaşık 880 cm³, buna karşın eğer yetişkin olsaydı yaklaşık 910 cm³ olabilirdi bu da, kafatası beyin sığası 1350 cm³ olan modern insanın kafatası büyüklük aralığında olduğunu göstermektedir. (700–2000 cm³)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turkana remains Turkana Çocuğu." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica Inc.