TurkNet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sayz (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.29, 1 Eylül 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
TurkNet İletişim Hizmetleri
200px
Kuruluş 1996
Tür Bireysel ve kurumsal intenet hizmetleri
Lider Mehmet Çelebiler
Resmî site TURK.net

Turk.Net veya tam adıyla TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş., Türkiye'de faaliyet gösteren internet servis sağlayıcı olup, ayrıca telefon ve veri hizmetleri de sunan telekomünikasyon şirketidir. Turk Nokta Net ilk olarak 1995 yılı Mayıs ayında kurulmuştur. Kurulmasının ardından Türkiye'deki ilk internet paketi, ilk kişisel web alanı, ilk Türkçe forum ve Türkçe portal uygulamaları ile adından söz ettirmiştir. Ayrıca Türkiye'de ISS alanında ilklere imza atmıştır.[1] Alan adına ve Tnn portalına daha sonra 1999 yılında Sabancı Holding FinansInvest üzerinden çoğunluk hissesini alarak ortak olmuş, 2003 yılı başlarında Sabancı Telekom'un kurulması ile birlikte Turk Nokta Net'de bu şirketin bünyesine katılarak birleşmiştir. Bu birleşme süreci içerisinde Tnn portalı ve Turk.Net birbirlerinden ayrı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

1996 yılında kurulmuş olan ve Türkiye genelinde özellikle kurumlar için ses ve veri iletişimi sunan Netone Telekom 2007 yılında bu hizmetlerin satın alınması için görüşmelere başlamıştır. 2008 yılı Şubat ayında Turk.Net'in isim hakları ile Tnn.net portalını satın alarak aynı yılın Ağustos ayında da şirketin adını TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirmiştir.[2][3] Sabancı Holding sahiplerinden Ali Sabancı daha sonra 2012 yılında verdiği bir röportajda, Satın almanın hemen ardından 2008 yılı Mayıs ayında ADSL hizmetleri vermeye başlamıştır. Turk.Net satın alındığı 2008 yılı itibariyle 750.000 civarında üyeye sahip olup, dünya genelindeki web siteleri arasında 1.827'nci sırada, Türkiye genelinde ise 29'uncu sırada yer alıyordu. Şirket ilk başta teknolojik olarak yeni satın aldığı alana 5 milyon dolarlık yatırım yapmıştır.[4] 2007 yılı Mayıs ayında Turk.Net ve Superonline TTAŞ ile ilk yerel ağa erişim anlaşmasını imzalamıştır.

Şirket yapısı

Şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini aynı zamanda sahibi olan Mehmet Çelebiler yürütmektedir. Mehmet Çelebiler mühendis olan 3 oğlu ile birlikte yönetim kurulunda yer almaktadır. Şirketin müdürlüğünü ise yine oğullarından Cem Çelebiler yapmaktadır. 2013 yılı itibariyle şirketin Türkiye'deki pazar payının %1.5 olduğunu ve 2018 yılına kadar bu oranı %5'e çıkartmayı planladıklarını, CEO Mehmet Çelebiler 2013 yılında yaptığı bir röportajında açıklamıştır.[5]

Altyapı

TurkNet, Türkiye'de kendi network alt yapısına sahip şirketlerden birisidir. Türkiye genelinde kendisine ait erişim noktaları ile faaliyet göstermektedir. 2014 yılı sonu itibariyle Almanya'da bir pop noktası ve Türkiye'de ise 16 ilde 1GB genişliğinde ulusal bağlantıları bulunmaktadır. Ulusal bağlantılarını 20'den fazla ISS'ler ile büyük çaplı içerik sağlayıcılar kullanmaktadır. Yurt dışına kendi fiber çıkışı bulunan şirket, bu çıkışı Bulgaristan üzerinden gerçekleştirir. Hem kendi bağlantıları hem de Türk Telekom altyapısını kullanan şirket kurumsal olarak özel ve tüzel kişilere telefon, toplu internet, IP MPLS VPN (özel sanal ağ), veri merkezi ve barındırma hizmetleri sunmaktadır. Son olarak 2013 yılında Abu Dabi merkezli Gulf Capital ve Avrupa Kalkınma Bankası'nın desteği ile teknoloji alanındaki yatırımlarına 30 milyon ABD doları kredi sağlamış olup, bu yatırımlarına sürekli olarak devam etmektedir. Şirketin kurumlar için verdiği veri ve telefon hizmetlerinden halen İnci Holding, BİM, Pirelli, Yurtiçi Kargo, Burger King, Kent Gıda gibi tanınmış şirketler yararlanmaktadır.

Telefon hizmetleri de veren şirket, tüm Türkiye genelinde telefon abonesi olanlara herhangi bir taahhüt, ek cihaz kullanımı veya abonelik gerektirmeden kullanabilen aranacak numaralardan önce 1-9-0-5 hizmetini (B Tipi - operatör seçimi) sunmuştur. Şirket bu kullanımda şehiriçi aramalarında %46, şehirler arası aramalarda %37, uluslararası aramalarda %58, GSM aramalarında ise %29 oranında kullanıcıları tasarruf ettirdiğini iddia etmiştir.[6] Şirket bu hizmetinin yanı sıra A Tipi olarak adlandırılan ön seçimli telefon hizmetleri ile birlikte toptan hat kiralama, telefon numarası tahsisi ve sabit telefon numara taşıma hizmetlerini de sunmaktadır. 1095 numarasının kullanımı ile ilgili güncel bilgiler http://1095.turk.net adresinden, sabit telefon ile ilgili bilgiler ise şirketin web sitesinde http://kurumsal.turk.net/sth.html adresinden verilmektedir.

Aldığı ödüller

TurkNet, 2013 yılı sonunda RSM International’in sponsorluğunda düzenlenen 2013-14 Avrupa İş Ödülleri’nde finale kalan şirketler arasında seçilmiş ve Ruban d’Honneur nişanına hak kazanmıştır. Avrupa İş Ödülleri CEO’su Adrian Tripp TurkNet şirketi hakkında; “Jürimiz bu yılın yüksek standartlarından çok etkilendi. TurkNet, son derece çekişmeli geçecek final aşamasında en iyi şans dileklerini hak ediyor.” yorumunda bulunmuştur.[7][8]

Şirket ayrıca Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER'e üyedir ve derneğin yedek üyeleri arasında TurkNet şirketi genel müdürü Cem Çelebiler bulunmaktadır. Mehmet Çelebiler ise derneğin 2002 ile 2008 yılları arasında yönetim kurulunda ve bir dönem denetleme kurulu yedek üyeleri arasında görev yapmıştır.[9]

Kaynaklar

Dış bağlantılar