Tu Di Gong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tu Di Gong

Tu Di Gong (Çince: 土地公; pinyin: tǔ dì gōng) Çin'de Çin halk inancı ve Taocular tarafından tapınılan bir toprak ilahıdır. Tu Di Gong Çince tam ismi Fúdézhèngshén (福德正神), erdem ve refahın toprak tanrısı anlamına gelmektedir.

Eski Çin'de her köyün bir Tu Di Gong tapınağı vardı. Bu tanrı o köyün idaresiyle görevliydi, bu da tarımsal bir toplulukta daha çok ürün ve havadurumu ile ilgiliydi. Tu Di Gong her şeye gücü yeten bir tanrıdan çok, açlık veya kuraklık zamanlarında yardımı istenecek mütevazı bir göksel memurdu.

Günümüzde halen çoğu Çinli tarafından tapınılır; pek çok evin sunağının altında bir resmi bulunur. İnananları genelde ona refah ya da sağlık konularında yakarır. Aynı zamanda cenaze törenlerinde, ölen yakının toprağa dönmesi için toprağını kullanmasına izin verdiği için teşekkür edilir.

Halk sık sık Tu Di Gong'a "Büyükbaba" diye hitap eder; bu da onun halka yakınlığının bir göstergesidir. Tu Di Gong genelde uzun beyaz sakallı, başında siyah veya altın rengi şapka, sırtında kırmızı veya sarı cüppeli bir memur şeklinde resmedilir.

Kimi köylerde Tu Di Po (土地婆 tǔ dì pó) adında bir karısı vardır, sunakta Tu Di Gong heykelinin yanına karısının heykeli konur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]