Tuğrul Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 02.08, 21 Mayıs 2016 tarihli sürüm (İç bağ düzeltme)
Tuğrul Han
Kerait Hanı
WangKhan.JPG
Wang Khan "Toghrul" in Le Livre des Merveilles, 15. yüzyıl Tuğul Han'ı anlatan bir tablo.
Ölüm 1203
Dini Nasturi Hristiyan

Tuğrul Han, (Moğolca:Тоорил хан/Tooril khan, Ван хан/Van khan; Çince: 王汗; pinyin: Wáng Hàn) veya Ong Han, diğer bir unvanı da Wang Han'dır. Daha sonraları Cengiz Han olarak bilinecek Temuçin'in babası Yesügey'in kan kardeşidir (anda). Temuçin'in ilk yıllarında Temuçin'e yardımcı olmuştur.

Temuçin ile İlişkileri

Temuçin 1175 yılına doğru Tuğrul Han'a bağımlılığını bildirmiştir. Tuğrul Han kan kardeşi (anda) Yesügey'in oğlu olan Temuçin'i himayesi altına almıştır. Temuçin'in eşi Börte'nin Merkitler tarafından kaçırıldığında Temuçin'e, Camuka ile birlikte yardım ederek, Temuçin'in eşinin kurtulmasına yardımcı olmuştur. Tuğrul Han Tatarlar'a karşı yaptığı seferde Temuçin Tuğrul Han'a yardımcı olmuş, alınan bu zafer sonucunda da Tuğrul Han, "Wang Han" unvanını almıştır.

Temuçin Tuğrul Han'ın kızını, oğlu Cuci'ye istemiştir. Ancak Tuğrul Han, Temuçin'in yükselen gücünün kendisi için tehlikeli olduğunu düşünerek buna yanaşmamış ve Temuçin ile araları bozulmuş ve savaş doğurmuştur. 1203 Yılında Tuğrul Han Camuka ile ittifak yapıp, Temuçin ile savaşmışlardır. Bu savaşı Temuçin kazanmış, Kerait kabilesi tamamen yok olmuştur.[1]

Ayrıca Bakınız

Dış Bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ Temir, Ahmet (2000). Moğolların Gizli Tarihi. Ankara: Türk Tarih Kurumu. ISBN 9789751607522. Erişim tarihi: Aralık 2015.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)