Truganini

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Truganini (1812 - 8 Mayıs 1876), yaygın olarak son safkan Aborjin Tazmanyalı olarak kabul edilen bir kadındır.

Adının Trugernanner, Trugernena, Truganina, Trugannini, Trucanini, Trucaminni, ve Trucaninny dahil olmak üzere bir dizi başka yazılışı vardır. Truganini, Lalla (h) Rookh takma adıyla da yaygın olarak biliniyordu.

Erken yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Truganini, Van Diemen'in başkenti Hobart'ın güneyinde yer alan Bruny Adası'nda (Lunawanna-alonnah) 1812 yılında doğdu ve Tazmanya anakarasından D'Entrecasteaux Kanalı ile ayrıldı. Bruny Adası halkının şefi Mangana'nın kızıydı. Adı, Bruny Adası dilinde (Nuennonne), gri tuzlu çalı Atriplex cinerea'nın adıydı. Gençliğinde halkının geleneksel kültüründe yer aldı, ancak Aborijin yaşamı Avrupa yerleşimiyle kesintiye uğradı.

Vali Teğmen George Arthur, 1824'te Van Diemen'in Ülkesine geldiğinde, yerleşimciler ve Aborjinler arasında büyüyen çatışmayı çözmek için iki politika uyguladı. İlk olarak, Aborjin yetişkinlerin ve çocukların yakalanması için ödüller verildi ve ikinci olarak, onları kamplara çekebilmek için Aborijinlerle dostane ilişkiler kurmak için çaba gösterildi. Kampanya, Tazmanya'nın diğer bölgelerine göre daha az düşmanlığın olduğu Bruny Adası'nda başladı. Truganini, 1829'da Aborijinlerin Baş Koruyucusu George Augustus Robinson ile tanıştığı zaman, annesi denizciler tarafından öldürülmüş, amcası bir asker tarafından vurulmuş, kız kardeşi kaçırılmış ve nişanlısı kereste kesiciler tarafından vahşice öldürülmüştü. Ona cinsel istismarda bulundu. 1830'da Robinson, Truganini ve kocası Woorrady'yi hayatta kalan son Tazmanya Aborijinleriyle birlikte Flinders Adası'na taşıdı, sayıları yaklaşık 100'dü. İzolasyonun belirtilen amacı onları kurtarmaktı, ancak grubun çoğu grip ve diğer nedenlerden öldü. 1838'de Truganini, Robinson'un anakara Aborijinleri için Port Phillip'te bir yerleşim kurmasına da yardım etti. Melbourne'da ve çevresinde yaklaşık iki yıl yaşadıktan sonra, Tunnerminnerwait ve diğer üç Tazmanya Aborijinine haydut olarak katıldı, Dandenong çevresindeki yerleşimcileri soyup ateş ederek yetkililer tarafından uzun bir takip başlattı. Haydutlar Bass Nehri'ne ve ardından Cape Paterson'a taşındı. Orada, grubun üyeleri Watson'ın kulübesinde iki balina avcısını öldürdü. Grup yakalandı ve Port Phillip'te cinayetten yargılanmak üzere gönderildi ve Truganini'nin başına bir kurşun yarası, Bass River'dan Dr Hugh Anderson tarafından tedavi edildi. Grubun iki adamı suçlu bulunarak 20 Ocak 1842'de asıldı. Truganini ve diğer Tazmanya Aborijinlerinin çoğu, birkaç ay sonra Flinders Adası'na geri döndü. 1856'da Truganini de dahil olmak üzere Flinders Adası'nda hayatta kalan birkaç Tazmanya Aborijini, Hobart'ın güneyindeki Oyster Cove'daki bir yerleşim yerine taşındı. The Times gazetesine göre, Colonial Office tarafından yayınlanan bir rapora göre, 1861'de Oyster Cove'da hayatta kalanların sayısı sadece on dörttü: "... Tazmanya'nın aborjinleri olan 14 kişi, hayatta kalan tek on kişi. Bu kişilerden dokuzu kadın beşi erkek, aralarında dört evli çift var, erkeklerin dördü ve kadınların beşi 45 yaşın altında ama yıllarca hiç çocuk doğmamış. Bunu açıklamanın zor olduğu düşünülüyor ... Bu 14 kişinin yanı sıra beyaz bir erkekle evli, bir oğlu olan, sağlıklı görünen güzel bir çocuğu olan yerli bir kadın var ... " Irk ", hayatta kalanların genel olarak sağlıklı olmalarına ve sezon boyunca hala çalılıklara av gezileri yapmalarına rağmen, ilk önce" gitme izni "sorduktan sonra artık" beslendiklerini, barındırıldıklarını ve kamu masrafları ile giyindiklerini ve çok bağımlı olduklarını ekliyor. içmeye".