Troya Tarihî Millî Parkı

Koordinatlar: 39°57′22″K 26°14′26″D / 39.95611°K 26.24056°D / 39.95611; 26.24056
Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.30, 25 Temmuz 2016 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17401142 numaralı sürüm (Dış bağlantı(lar) eklendi/değiştirildi)

Troya Tarihî Millî Parkı, Türkiye'nin Çanakkale kentinde bulunan bir millî park. Ezine ilçe sınırları içerisinde, Çanakkale Boğazı'nın girişinde yer almaktadır. Troya Tarihi milli parkının ana değeri Troya antik kenti ve arkeolojik zenginlikleridir. Dünya miras listesinde yer alan Troya antik kenti önemli tarihi değere sahiptir. Bu alan Homeros'un dünyaca bilinen ve tanınan Troyası'dır.

Millî parkın ana kaynak değerini oluşturan arkeolojik yapı ve jeomorfolojik oluşumlar, kısmen veya tamamen millî park içinde bulunan yerleşim alanları ekolojik yapının devamı niteliğinde olan sahalar milli parkın ayrılmaz parçasıdır. Doğal yapı bakımından birbirinden ayrı olarak değerlendirme olanağı olmayan bu bölgeler, millî park alanının doğal kaynaklarının, sosyoekonomik ve demografik yapısının ortaya çıkarılabilmesi için millî park kapsamına alınmıştır.

Önemli doğal kızılçam ormanları, kıyı ekosisteminin önem arz ettiği alanlar endemik bitkiler ve yaban hayatı için önemli olan Karamenderes nehri deltası yer almaktadır. Kumkale İntepe mevkii ve Yeniköy manzara seyir noktaları, parkın gözlemlenebildiği alanlardır. Günübirlik kullanım alanlarından Papaz plajı ve Yeniköy kumsalı deniz turizmi alanlarındandır. Millî park içinde araç trafiğine izin verilmemektedir.

Dış bağlantılar