Transilvanya Alpleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Transilvanya Alpleri
Bileato.jpg
Făgăraș Dağları
Konum
Konum Romanya Romanya

Transilvanya Alpleri ya da Güney Karpatlar (Rumence: Carpații Meridionali, Almanca: Transsilvanische Alpen), Romanya'nın ortagüneyinde dağ sırası.


Karpat Dağlarının doğuda Prahova Nehri vadisinden batıda Timiș ve Cerna nehirlerine kadar olan bölümünü kapsar. Toplam uzunluğu yaklaşık 250 km, ortalama yüksekliği 1.500-1.750 m'dir. Romanya'nın en yüksek noktası olan Moldoveanu Doruğu (2.543 m) Transilvanya Alpleri'ndeki Făgăraș Dağlarında, Sibiu kentinin güneydoğusunda yer alır.

Transilvanya Alpleri'ni oluşturan üç dağ grubu doğudan batıya doğru sırasıyla Predeal Geçidiyle Olt Boğazı arasındaki Bucegi, Leaota ve Făgăraș dağları, Olt Boğazıyla Jiu-Strei (Surduc) Geçidi arasındaki Lotrului, Căpățânii, Cibin, Sebeşului ve Parîng dağları ve Jiu-Strei Geçidiyle Temeş-Cerna Geçidi arasındaki Vîlcan, Retezat, Tarcul, Cernei ve Mehedinți dağlarıdır. Temeş-Cerna Geçidinin batısında, Tuna Boğazına doğru Batı Karpatlar'ın en güney uzantısı olan Banat Dağları bulunur.

Transilvanya Alpleri, Karpatlar'ın doğu ve batı kesimlerinden daha yüksek ve daha süreklidir. Yukarıda adı geçen üç önemli geçit ve Bran Geçidi ışında geçit vermez. Dağlar arasında Petroşani adlı bir çöküntü alanı vardır.

Tersiyer (Üçüncü) Dönemde (yaklaşık 65-2.5 milyon yıl önce) oluşan Karpat Dağları, Alp-Himalaya sisteminin ve Alpler'in doğu kolunun parçasıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]