Trans Adriyatik doğalgaz boru hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Trans Adriyatik doğalgaz boru hattı ile Azerbaycan doğal gazı, Türkiye, Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden Adriyatik Denizi'ne, oradan İtalya'nın güneyine, İtalya'dan da diğer Avrupa ülkelerine ulaştırılacak. Bu proje sayesinde Azeri doğal gazı, Avrupa'da bu konuda tekel durumunda olan Rus doğal gazına alternatif olacak. Proje için yıllık 10 milyar metreküp doğal gaz taşınması, daha sonra ise bu rakamın iki katına çıkarılması öngörülüyor.[1] TAP’ın toplam maliyeti 4,5 milyar avrodur.[2]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP), Hazar Bölgesi’nden Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak olan Güney Gaz Koridoru’nun (GGK), Avrupa kıtasında kalan kısmını oluşturmaktadır. 2012 yılına kadar Batı Nabucco ve TAP, GGK’nın Avrupa kıtasındaki bölümüolmaya aday iki farklı projeydi. Fakat Haziran 2013’de Şahdeniz Konsorsiyumu tercihini TAP’tan yana kullanmıştır. TAP’ın tercih edilmesiyle, Hazar Bölgesi doğal gazının Avrupa’ya Balkanlar yerine daha güneyden giriş yapacağı kesinleşirken, ilk aşamada boru hattından yararlanacak ülkelerin öncelikle İtalya, Yunanistan ve Arnavutluk olduğu belirlenmiş oldu.

Trans Anadolu ve Trans Adriyatik doğalgaz boru hattları (2015)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TAP ile Avrupa'daki Rus doğal gaz tekeli yıkılacak!". 20 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2019. 
  2. ^ "TANAP'ın maliyeti 4,5 milyar euro!". 20 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2019.