Trabzonlu II. Yuhannes Komnenos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Trabzonlu II. Yuhannes Komnenos
Ιωάννης Β΄ Μέγας Κομνηνός
Trabzon İmparatorluğu İmparatoru
Ioannis II of Trepizont.JPG
Trabzonlu II. Yuhannes Komnenos adına basılmış sikke.
Hüküm süresi 1280 yılından 1297 yılına kadar
Tam adı Trabzonlu II. Yuhannes Komnenos
Doğum tarihi 1262
Ölüm tarihi 16 Ağustos 1297
Eudokia Palaiologina
Hanedan Komnenos Hanedanı
Babası Trabzonlu I. Manuel Komnenos
Annesi İrene Syrikaina
Çocukları II. Aleksios
Mikhail

Yuhannes II Megas Komnenos (Yunanca: Ιωάννης Β΄ Μέγας Κομνηνός, Iōannēs II Megas Komnēnos) (yaklaşık 1262 – 16 Ağustos, 1297), 1280 yılından 1297 yılına kadar Trabzon İmparatorluğu'nun imparatoru. I. Manuel ile üçüncü karısı Trabzon soylusu İrene Syrikaina'nın en küçük oğludur. Öz ağabeyi George'un Moğol İlhanı Abaka Han tarafından esir edilmesinden sonra tahta çıkmıştır.

Bizans İmparatoru VIII. Mikhail Palaiologos yönetimi ile ilişkileri düzeltmiştir. Mikhail'ın müttefiki Abaka'nın George'u görevden almasından sonra, Yuhannes'ten yönettiği toprakların Bizans İmparatoru'nun bir kısmı olması ve Konstantinopolis'i içermemesi nedeniyle "Romalıların Hükümdarı ve İmparatoru" ünvanından vaz geçmesini istedi. Diğer taraftan, Yuhannes bu talebi kendisinden önce gelenlerin kurduğu teamül ile Trabzon soylularının bu geleneksel ünvandan vaz geçmesine izin vermeyeceği gerekçesiyle red etti. Mikhail, ayrıca Yuhannes'i tehdit olarak görüyordu, çünkü Mikhail'ın İkinci Lyon Konsili'nde alınan Batı Kilisesi ile birleşmeyi kabul etmesine karşı çıkanların bazıları, Yuhannes'i Ortodoks Kilisesi'nin imparatorluk tacı için adaylığa uygun görüyorlardı.

Bu değişime rağmen, II. Yuhannes, Sicilya Kralı Anjoulu Carlo (Charles d'Anjou, Napolili I. Charles) ile müttefik ile Bizans İmparatoru VIII. Mikhail Palaiologos yönetimi ile birleşmeye karşı politikalara geri döndü. VIII. Mikhail'ın, başlangıçta isteksizliğine rağmen, davetini kabul ederek Mikhail'ın üçüncü kızı Eudokia Palaiologina ile Konstantinopolis'te 1282 yılında evlenmiştir. Trabzon'a döndükten sonra, "Roma İmparatoru" ünvanını terk ederek "Bütün Doğunun, İberyanın ve Deniz aşırı vilayetlerin Hükümdarı ve İmparatoru" ünvanını kullanmaya başlamıştır. Trabzon İmparatorları ve onların aileleri kendilerine devamlı olarak Büyük Komnenoi (Megas Komnenos/Megale Komnene) olarak adlandırmaya başlamışlardır.

II. Yuhannes'in yokluğunda, kayınbiraderi İmereti kralı VI. Davit Narin pozisyonun avantajını almış ve Trabzon İmparatorluğu üzerinde Gürcü etkisini geri getirmeye teşebbüs etmiş ve başkenti kuşatmıştır. Şehri alamasada, Gürcüler, birçok vilayeti işgal etmiş ve Yuhannes'in üvey kızkardeşi I. Manuel ile ikinci karısı Gürcü Rusudan'ın kızı Theodora'yı desteklemişler ve tacı 1284 yılında almasını sağlamışlardır. Ancak Theodora, Yuhannes'in geri dönüşünden kısa bir süre sonra 1285 yılında yenilmiştir.

Bizans İmparatorluğu ile ilşkilerin iyileşmesi, Trabzon üzerinde Moğol baskısını yumuşatmasına rağmen Gürcü istilası ve Yuhannes ile Theodora arasındaki iç savaşın neden olduğu problemler, batı vilayetinin Türkler tarafından feth edilmesine neden olmuştur.

1291 yılında Papa IV. Nicholas, II. Yuhannes'e Katolik olması ve kutsal toprakların yeniden ele geçirilmesi için hazırlanan haçlı seferine ve Moğollara yollanacak elçi kafilesine katılmasına için iki mektup yazmıştır. Yuhannes, bu mektuplara cevap vermesede, batılı tacirler ile iyi ilişkileri sürdürmüş, İngiliz elçi kafilesinin 1290'lı yıllarda Moğollara giderken topraklarından geçmesine izin vermiştir. 1297 yılında ölmüş, naaşı Trabzon'a götürülmüştür.

Eudokia Palaiologina ile evliliğinden iki oğlu olmuştur:

  1. II. Aleksios, ardılı
  2. Mikhail

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Trabzonlu George Komnenos
Komnenos-Trebizond-Arms.svg
Trabzon İmparatoru

1280-1285
Sonra gelen:
Trabzonlu Theodora Komnene
Önce gelen:
Trabzonlu Theodora Komnene
Trabzon İmparatoru
1285-1297
Sonra gelen:
Trabzonlu II. Aleksios Komnenos