Anna Anakutlu Komnini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Trabzonlu Anna Anakutu Komnene sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Anna Anakutlu Megale Komnini (Yunanca: Άννα Μεγάλη Κομνηνή, Anna Megalē Komnēnē), (ö.1342), 17 Temmuz 1341 tarihinden 4 Eylül 1342 tarihine kadar Trabzon İmparatorluğu'nun imparatoriçesi. II. Aleksios ile Djiadjak Jaqeli'nın kızıdır.

Anna rahibeydi, fakat İrini Paleologina'nın başarısız yönetimi sırasında, Trabzon soyluları tarafından tahta geçmesi için ikna edildi. Lazika eyaletinde imparatoriçe olarak ilan edildi. Anna, 17 Temmuz 1341 tarihinde Gürcü Kralı V. Giorgi tarafından gönderilen askerlerle güçlendirilmiş birliklerle şehre girip, herhangi bir dirençle karşılaşmadan İrini'yi görevden alıp tahta geçti.

Üç hafta sonra, Bizans gemileri İrini'yi destekleyen hizbin birlikleri ile beraber Trabzon'a yelken açtılar. Yanlarında II. İoannes'in oğlu ve Anna'nın amcası Mihail de vardı. Mihail, Bizans imparatoru V. İoannis'in üvey kardeşi olan görevden alınmış İrini ile evlendirilmek üzere seçilmişti. Ancak Mihail sarayda tutuklandı, Anna'nın Lazika kuvvetleri Mihail'i destekleyen kuvvetleri etkisiz hale getirip gemileri ele geçirdiler.

Ertesi gün Mihail, İneon'a (bugünkü adı Ünye) Büyük Dük İoannes gözetiminde sürgüne gönderildi, İrini Paleologina da Konstantinopolis'e yollandı. Ancak hiziplerden biri ile Ceneviz desteği ile Mihail'in oğlu III. İoannes 4 Eylül 1342 tarihinde taç giydi. Bu kargaşa sırasında birçok kişi idam edildi. Anna'da görevden alınmasından kısa bir süre sonra boğularak öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • W. Miller, Trebizond: The Last Greek Empire of the Byzantine Era, Chicago, 1926.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
İrini Paleologina
Trabzon İmparatoru
1341
Sonra gelen:
Mihail Komnenos
Önce gelen:
Mihail Komnenos
Trabzon İmparatoru
1341-1342
Sonra gelen:
III. İoannes Komnenos