Toz esrar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Toz esrar, genellikle esrarı elekten geçirerek elde edinilen, bitkinin reçinemsi trikomlarını tanımlamak için kullanılır. Toz esrar, esrar sömeklerine kıyasla daha yüksek oranda THC ve diğer psikoaktif kannabinoidleri içerir. Bu nedenden ötürü birçok kullanıcı, esrar tüketirken daha yoğun psikoaktif etkilere maruz kalmak için toz esrar kullanmaktadır. Bununla birlikte, bu kullanım istenenden daha fazla psikoaktif etkiye yol açabilir ve rahatsızlığa neden olabilir.

Geleneksel olarak toz esrar, kubar veya takoz esrar olarak adlandırılan plakalara ısı ve basınç yardımıyla basılır.[1]

Arapça'da "kayf", Avrupa dillerinde "kief" olarak anılan toz esrar, aynı zamanda Fas'ta "kif" adı altında toz esrardan farklı olarak trikomlardan oluşmak yerine ince kesim esrar sömekleri ve tütün karışımından oluşan maddeyi de tanımlayabilir. Bu madde genellikle Fas'ın geleneksel esrar içme aleti olan sebsi adlı uzun bir pipodan içilir.[2] ABD ve Batı Avrupa'daki diğer ülkelerde ise toz esrar, alkolde çözülüp oluşan "infüzyon" yiyeceklere kullanarak da tüketilebilir. Bu durumlarda infüzyon genellikle fırınlanan kurabiye veya kek gibi ürünlere katılır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is kief?". 25 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2019. 
  2. ^ Brady, Pete (21 Mayıs 2003). "Moroccan hashish journey". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]