Toulon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.06, 9 Haziran 2016 tarihinde Zafer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17190962 numaralı sürüm (→‎Tarih: dzn AWB ile)
Toulon
Toulon panaromasi Faron tepesinden
Toulon bayrağı
Bayrak
Toulon arması
Arma
BölgeProvence-Alpes-Côte d'Azur
DépartemanVar
İdare
 • Belediye BaşkanıHubert Falco
Yüzölçümü
 • Toplam42.84 km²
En yüksek nokta584 m (1.916 ft)
En alçak nokta0 m (0 ft)
Nüfus
 (2007)
 • Toplam166 537
 • Yoğunluk3887/km²
 • Metropol
600 740
Zaman dilimiUTC+1
Resmî site
=www.toulon.fr

Toulon [Lua hatası 23 satırında Modül:Dil: Girilen dil kodu veritabanında bulunamadı. Lütfen Modül:Dil/veri'yi kontrol edin..], güney Fransa'da Akdeniz kıyısında liman kenti. Provence-Alpes-Côte-d'Azur bölgesinde üçüncü büyük şehir olarak yer alır ve Var departmanı merkezidir.

Toulon belediye sınırları içinde nüfus (2007 itibariyle) 166.537, şehirleşme alanında ise nüfus 600.740 dur.

Fransız donanmasının önemli üslerinden biridir. Gemi yapım, balıkçılık, şarapçılık, matbaacılık sanayileri gelişmiştir. Havacılık araçları, silah, harita, kâğıt, tütün, ayakkabı ve elektronik malzeme üretimi önemlidir.

Tarih

Toulon yöresinde ilk yarleşenler Liguryalılar oldu. Roma İmparatorluğu topraklarına katılan kent, Telo Martius adını aldı. Romalılar, körfezde bir deniz feneri kurdular. Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra kent uzun süre Saracen korsanları tarafından yağmalandı.

Kent, Fransa kralı VII. Charles zamanında kurulan tershanelerle bir savaş gemisi yapım merkezi haline geldi.

1543-1544 kışında şehir Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı donanmasına üs vazifesi gördü. Osmanlı gemicilerinin rahatça yerleşmesi için şehrin yerli halkı kısmen boşaltıldı.

Askeri liman daha sonra Kardinal Richlieu, Jean-Baptiste Colbert ve Sébastien Le Prestre de Vauban tarafından tahkim edildi. Kent 1707'de ve 1744'de Toulon Deniz Savaşlarına ve İspanyol Veraset Savaşı'nın bazı bölümlerine sahne oldu.

Napolyon Bonapart, 1793'teki Toulon kuşatmasındaki yararlıkları sayesinde ün kazandı.

II. Dünya Savaşı'nda müttefiklerin Kuzey Afrika'ya çıkartma yapması üzerine (Meşale Operasyonu), Alman ordusu güney Fransa'yı işgal etti (Anton Operasyonu). Fransız donanması, Almanların eline geçmektense 27 Kasım 1942'de kendisini batırmayı tercih etti.

Günümüzde Toulon Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki başlıca deniz üssüdür. Fransız uçakgemisi Charles de Gaulle ve savaş gurubuna ana üs olarak hizmet verir. Fransız Akdeniz donanması Toulon'da üslenmiştir.

Kardeş şehirler

Toulon şehrinin, aşağıdaki şehirlerle kardeş şehir bağları vardır:

Resimler

Toulon'un panaromasi
Port d'Italie sehir kapisi

Ayrıca bakınız

Dış kaynaklar

  • Maurice Arreckx, Vivre sa ville, Paris, La Table ronde, 1982 ; Toulon, ma passion, 1985 (Fransızca)
  • Jean-Pierre Thiollet, Le Chevallier à découvert, Paris, Laurens, 1998 (Fransızca)