Totò

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Totò
AntonioDeCurtisFoto.png
Totò, en özgün yüz hatlarına sahip komedyenlerden biridir
Doğum 15 Şubat 1898(1898-02-15)
Napoli, İtalya
Ölüm 17 Nisan 1967 (69 yaşında)
Roma, İtalya
Meslek Komedyen, yazar, şarkıcı, bestekâr
Etkin yıllar 1920–1967
Evlilik(ler)
Çocuk(lar)

Totò, asıl adı Antonio Focas Flavio Angelo Ducas Comneno De Curtis di Bisanzio Gagliardi (d. 15 Şubat 1898, Napoli-ö. 15 Nisan 1967, Roma, İtalya), İtalyan komedi oyuncusu, yazar, bestekâr ve şarkıcı.

İtalyan halk tiyatrosu Commedia dell'Arte'nin son büyük ustalarından biri olan Totò, üslubu ve mizah anlayışıyla Buster Keaton, Charlie Chaplin ve Marx Kardeşler ile karşılaştırılmaktadır. İtalya'da "Kahkahanın Prensi" ünvanıyla anılan Totò, 20. yüzyılın en büyük İtalyan sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antonio Vincenzo Stefano Clemente adıyla doğan Totò, yoksul düşmüş soylu bir ailenin çocuğuydu. 1898'de Napoli'nin çeteleriyle ünlü bir semti olan Rione Sanità'da, annesinin düşmüş bir marki olan Giuseppe de Curtis ile gayrımeşru ilişkisi sonucunda doğmuştur. 30 yaşına kadar babası onu oğlu olarak tanımayı reddetti. 1933 yılında bir diğer soylu olan Francesco Maria Gagliardi Focas tarafından evlatlık edinildi.

Totò, 1918

I. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Ordusu'nda görev yaptı. Sahne yaşamına müzikhollerde çalışarak başladı. Tiyatro oyunculuğu yaptı ve komedi rolleriyle adını duyurdu. 1936'da Fermo con le mani filmiyle beyazperdeye geçti. Bundan sonra yalnızca filmlerde rol aldı ve Totò adıyla İtalya'nın en sevilen komedi oyuncularından biri oldu.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinemaya geç bir yaşta başlayan Totò'nun, rol aldığı 100 filmin çoğu İtalya'da çekilmişti ve bunların 29'u Totò Tarzan (1950) ve Totò e Cleopatra (1963) gibi Totò dizisinden filmlerdi.

Totò'nun filmleri Türkiye'de Türkçeleştirilerek gösterilmiş, Totò'yu seslendiren Necdet Mahfi Ayral'ın yaptığı Yahudi aksanı Türkiye'de filmlerinin çok sevilip tutulmasında büyük rol oynamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]