Torlar, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Torlar
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 963
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Torlar,K.MARAŞ ın ANDIRIN ilçesine bağlı bir köy dür.

TORLAR'IN TARİHİ

1800'lü yılın ortalarında rusya nin orta asya uzerinde baskisi artmaya baslayinca asyadan batiya dogru gocler baslar. bunlarin arasinda tatarlar, turkmenler, kirgizlar bulunmaktadir. Rus baskisindan kacan uc tatar kardes ilk olarak osmaniye taraflarina yerlesirler. fakat bir sure sonra kardeslerden biri osmaniyede kalip iki kardes su anda andirinin torlar; eski adi tatarli koyunde yasamaktadirlar.

Köyün geçimi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Son zamanlarda kamu güveliğine çok sayıda memur çıkarmaktadır. Köyde 4 adet cami bulunmaktadır.

Bunlar;

ÇUKURGOZ..BAYTARLI..TAHİRLİ..TOPALLI'dadır.

Köyde üç adet ilk okul vardır. Baytarlı, tahirli ve çukur gozdadır.Köyde okuma yazma oranı %100'dür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy gelenek ve göreneklerine son derece bağlıdır çeşitli yemek çeşidi vardır mesela tırşık çok özel ve güzel bir çorba türüdür kış mevsimine özgü bir çorbadır yazın içilmez zahir tırşık otu yazın bulunmaz bulunsada rağbet görmez. ayrıca köyde kışlık olarak ...tarhana ...biber kurusu...fasulye ...batlıcan ...kabak gibi zebzeleri kurutarak kışlık yiyecek olarak saklarlar

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 90 km, Andırın ilçesine 8 km uzaklıktadır.

TORLAR köyüne komşu köyler, yeniköy, arıklar, çuhadarlı, kabaklar gökgedik, ve emirler.darı ovası..efirazlı .dır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, ak deniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları kar tahirli çukurgoz melepçik obalarına daha çok yağar.kahranmaraş yolu çıvarına çok az yağar. Çakvaller çivarına. Köyün baytarlı kıskına temmuz ve ağustos aylarında sis çöker. Buğdaylar hasat yapımında güçlük çekilebilir.Baytarlı obasında pek meyvecilik yuoktur. Çünkü içeçek su sıkıntısı vardır,

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

TORLAR köyünün nüfusu 2007 itibariyle (1200) olarak belirtilmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde mısır, buğday, arpa, burçak (küşne), fii, nohut, ekimi sıkça yapılmaktadır. Son zaman larda köyde bodur elma ve sultani napolyon kirazı yetiştirilmeye başlanmıştır köyün geçimine önemli şekilde katkı sağlamıştır.

Köyde ayrıca domates, biber, patlican, patetes, fasulye yetiştirilmektedir. köyün ÇUKURKOZ mezrasında üzüm yetiştiricileri vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilk öğretimokulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İçme suyu şebekesi yeni yapılmasına ramen 2008 de tüm küyün ihtiyacını karşılamktan uzaktır. Köyün yolları yeterince bakımlı değildir. Kuşçular obasına doğru ilerlediğimizde arablar güçlükle ilerleyebilmektedir. Asvaltın bitimiyle birlikte yol daha da kötüleşmektedir. Çukurgoz obasının yolu alvalt olmayıp. Bakımsız bir stabilize yolu mevcuttur. DIŞ BAĞLANTILARI ...... torlar köyünün dış bağlantıları doğusun da gökgedik .kabaklar ve çuhadarlı kuzeyinde emirler [mitel]batısında yeniköy[azgıt]güneyinde arıklar köyleri bulunmaktadırköyün üçkoldan şehre bağlantısı vardırkarasu obasından K. MARAŞ A baytarlı obasından K.MARAŞ ve ANDIRINA mehlepcik obasın dan ANDIRIN ve GÖKSUN A dış bağlantısı vardır.