Torjok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Torjok
Торжок
Torzhok 018.jpg
Torjok
Bayrak
Coat of Arms of Torzhok (Tver oblast).png
Arma
Ülke Rusya Rusya
Oblast Tver
Nüfus (2010)
 - Toplam 47.702
İnternet sitesi: http://www.torzhok-adm.ru/index.php


Torjok (Rusça: Торжок), Rusya Federasyonu'nun batı kesimindeki, Tver Oblastı'nda kent. Tver kentinin 60 km batısında, Tvertsa Nehrinin kıyısında yer alır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı kayıtlara ilk kez 1139'da geçen kent 14. yüzyılda, Novgorod'a bağlı kırsal bir bölgenin merkeziydi. 1478'de Moskova Büyük Prensliği'ne bağlandı. Polonya kralı IV. Władysław Waza'nın (1595-1648) bölgeye düzenlediği sefer sırasında yakılıp yıkıldı. 18. yüzyılda sırasıyla İjora Novgorod ve Tver'e bağlandı.

Mekanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Torjok'ta yeni-klasik üsluptaki yapıların yanı sıra geleneksel Rus mimarisine özgü ahşap yapılar bulunur. Kentteki başlıca yapılar arasında ahşap Voznesenia (İsa'nın Göğe Çıkışı) Kilisesi (17. yy), 18. yy'dan kalma saray, Spaso-Preobrajenski Katedrali (19. yy) ve yeni-klasik üsluptaki Boris ve Gleb Manastırı (18. ve 19. yy) sayılabilir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

13. yüzyılda gelişen ve 18. yüzyılda doruk noktasına ulaşan altın işlemeciliği günümüzde de sürdürülmektedir. Keten yetiştirme bölgesinde yer alan Torjok'ta keten eğirme makineleri imal edilir; kentte bir keten araştırma enstitüsü vardır.

Moskova-Petersburg boru hattı üzerinde yer alan Torjok, önemli bir doğal gaz dağıtım merkezidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]