Toptan satış

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Toptan ticaret sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Toptan ticaret, malların perakende satış alanı dışında satılması. Bu tür ticarette mallar perakende ya da toptan satışla uğraşan işletmelere bunları bireysel tüketim için değil, üretim amacıyla kullanan işletmelere satılır. Toptancılıkta satışlar genelde büyük miktarlarda ve ortalama perakende fiyatının oldukça altında fiyatlardan gerçekleştirilir.

Toptan ticaret özellikle 19. yüzyılda büyük çapta üretim ve pazarlama tekniklerinin geliştirilmesinden sonra önem kazanmaya başlamıştır. Toptan satış kuruluşları, büyük üreticilerle çok sayıda perakendeci ve tüketicinin arasında aracılık yaparak alım satımdaki birim maliyetlerinin düşmesini sağlarlar.

Toptancılar üç ana bölüme ayrılabilirler

  • Toptancı tüccarlar
  • Üretici işletmelerin satış bölümleri
  • Mal acente ve simsarları

Bunların en önemlisi olan toptancı tüccarlar üreticilerden büyük miktarlarda mal alırlar; bu malları belirli bir işlemden geçirip depolar, ardından da perakendeciler ile başka alıcılara satarlar. Üreticilerin satış bölümleri işletmelerde perakendecilere doğrudan satış yapmak amacıyla kurulur; bunlar genellikle ürünlerinde sık sık değişiklikler gerçekleştiren ve satışlarıyla ilgili doğru bilgilerin hızla toplanmasına önem veren büyük şirketlerce oluşturulur. Mal acente ve simsarları çeşitli üreticilerin piyasada pek bilinmeyen mallarını perakendeciye tanıtmaya çalışırlar; aynı zamanda bu üreticilerin temsilciliğini üstlenerek mallarının satışını gerçekleştirirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]