Top Gear

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.18, 17 Eylül 2016 tarihinde Zafer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17612775 numaralı sürüm (Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
Top Gear

Top Gear, 1977 yılından beri İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan ve 2002'de formatı yenilenen BAFTA ve Emmy ödüllü, motorlu araçlarla ilgili program. Dünya çapında 350 milyondan fazla izleyicisi olduğu tahmin edilmektedir. İngiltere'de 8 milyon düzenli izleyicisi vardır. Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May (Captain Slow) tarafından hazırlanan program bir fenomene dönüşmüştür. Özellikle otomobil tutkunlarının tüm dünyada takip ettiği dizinin en ünlü karakteri kuşkusuz kimsenin yüzünü görmediği The Stig'dir. Programın test pilotu olan The Stig İngiltere'nin en sevilen karakterleri arasındadır.

Üçlü 2011 yılı yılbaşı özel programı için Kuzey Irak'a gelmiştir ve Türkiye'ye de uğramıştır. Fakat programlarında Türkiye ile ilgili gerçek dışı ve abartılı konuşmaları Türkiye tarafından tepkiyle karşılanmıştır.[1]

TopGear'ın aynı zamanda otomobil dergisi bulunmaktadır. 24 farklı ülkede yayınlanan derginin Türkiye versiyonu 1 Mayıs itibariyle Safran Medya bünyesinde çıkmaktadır. Türkiye'de 13 Mayıs itibariyle TopGear televizyon programı da 11. sezondan itibaren Digiturk bünyesinde bulunan Lig TV kanallarında yayınlanmaya başlanmıştır. Yeni bölümü Lig TV 3, tekrarları Lig TV 2 kanallarından Türkçe dublajlı olarak yayınlanmaktadır.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ "Türkiye'ye hakaret yağdırdılar" Doğan Haber Ajansı, 28.12.2010