Tony Cliff

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.34, 7 Aralık 2016 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17906616 numaralı sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)

Tony Cliff, (d. 20 Mayıs 1917, Filistin - ö. 9 Nisan 2000) Marksist siyaset kuramcısı.

Biyografi

Gerçek adı, Yigael Gluckstein. Filistin'de Yahudi bir ailede doğdu. 1947'de Birleşik Krallık'a gitti. Birleşik Krallık'ın en büyük sosyalist partilerinden Sosyalist İşçi Partisi'ni (Socialist Workers Party) kurdu. Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği'nin bir "dejenere işçi devleti" olduğunu öne sürdü ve bu doğrultuda çalışmalarda bulundu. Ancak bir süre sonra bu ülkenin dejenere de değil, hiçbir şekilde işçi devleti olmadığını söyleyerek 1947'de "Rusya'da Devlet Kapitalizmi" isimli bir broşür yayımladı.

Cliff'e göre, Stalinist bürokrasi Rusya'da kendisini tek ve bütünleşmiş bir sömürücü sınıf halinde örgütlemiş ve işçi sınıfının Ekim Devrimi'yle elde ettiği tüm kazanımları ortadan kaldırılmıştı.

Cliff'in ardılları dünya çapında International Socialist Tendency(Uluslararası Sosyalist Akım) adıyla örgütlenmektedir. Bu akıma Türkiye'den Devrimci Sosyalist İşçi Partisi dahildir.

Dış bağlantılar