Tongariro Milli Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tongariro Milli Parkı*
UNESCO Dünya Mirası

Tongariro Mahuia River n.jpg
Milli parktaki Mahuia Nehri
Ülke  Yeni Zelanda
Tür Karma
Kriter vi, vii, viii
Referans 421
Bölge** Asya-Pasifik
Tescil bilgisi
Tescil 1993  (17. Oturum)
* Dünya Mirası resmî listesi.
** UNESCO resmî sınıflandırması.

Tongariro Milli Parkı, Yeni Zelanda'danın Kuzey Adası'nda bulunur ve ülkedeki en eski milli parktır.[1] UNESCO tarafından 2017 itibarıyla, karma olarak kabul edilen 28 Dünya Mirası alanından birisidir.

Tongariro Milli Parkı, dünyada kurulan dördüncü milli park olmuştur.[1] Aktif Ruapehu, Ngauruhoe ve Tongariro volkanik dağları parkın merkezinde yer almaktadır.[1]

Parkta bir dizi Māori dini alanı da bulunmaktadır,[2] ve Ngauruhoe ve Ruapehu da dahil olmak üzere parkın zirvelerinin çoğu tapu veya kutsal kabul edilmektedir.[3] Park sınırları içinde Ohakune, Waiouru, Horopito, Pokaka, Erua, Milli Park Köyü, Whakapapa skifield ve Turangi gibi birçok kasaba da bulunmaktadır.

Tongariro Milli Parkı, dünyanın en iyi günlük yürüyüşlerinden biri olarak kabul edilen tanınmış Tongariro Yüksek Dağ Geçişi'ne de ev sahipliği yapmaktadır.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Koruma Departmanı: "Tongariro National Park: Features", 21 Nisan 2013 tarihinde erişildi
  2. ^ "Introduction by T. E. Donne". The First Ascent of Mount Ruapehu. 1926. http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BeeFirs-t1-front-d4.html. 
  3. ^ "Chapter II: The Mountains of the Gods". The Tongariro National Park, New Zealand - Its topography, geology, alpine and volcanic features, history and Maori folk-lore. 1927. s. 29–33. http://www.natureandco.com/land_and_wildlife/national_parks/tongariro/history/tongariro_history.php3. 
  4. ^ http://www.visitruapehu.com/new-zealand/tongariro-alpine-crossing/

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikivoyage-Logo-v3-tr.svg Vikigezgin'de Tongariro Milli Parkı gezi rehberi