Tomasz Makowski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomasz Makowski
Doğum1970
MeslekKütüphaneci, tarihçi, Polonya Ulusal Kütüphanesi direktörü
Vatandaşlık Polonya

Tomasz Artur Makowski (IPA: [ˈtɔmaʃ ˈartur maˈkɔfsci] ; d. 1970) - Polonyalı kütüphaneci ve tarihçi, Polonya Ulusal Kütüphanesi direktörü,[1] Kütüphane Koleksiyonları Ulusal Komisyonu başkanı ve Kültür ve Milli Miras Bakanlığı'ndaki Digitalizasyon Komisyonu başkanı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1994'ten beri Polonya Ulusal Kütüphanesi'nde çalışıyordu. 2007'de kütüphananin direktörü olmuştur. Bundan önce Araştırma için Diretkör Yardımcısı ve Özel Koleksiyonlar Başkanıydı. Birçok Polonya ve yurt dışı kuruluşların üyesidir, mesela: Avrupa Kütüphanesi (European Library) Yönetimi üyesi, Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu (IFLA) Ulusal Kütüphanelerinin Bölümü Komitesi üyesi, UNESCO Dünya Belleği Uslusal Komitesi üyesi, Krakov'daki Millî Müze elemanı ve Łazienki Parkı Müzesi elemanıdır. 2005'te Zamoyski Kütüphanesi ilk monografik sergisinin müdürüydü. Varşova'daki Kardinal Stefan Wyszyński Üniversitesinde yardımcı doçent.

Üç kitabın (1996, 1998, 2005) ve birçok makalenin yazarıdır. Kütüphane ve el yazısı tarihi uzmanıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ America, Polish Institute of Arts and Sciences in (2007). The Polish review. Polish Institute of Arts and Sciences in America. s. 227. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]