Tom Gordon'a Aşık Olan Kız (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tom Gordon'a Aşık Olan Kız
Tomgordonaaşıkolankız-stephenking.jpg
Yazarı Stephen King
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi İnkılap Kitabevi
Anadilinde
basım tarihi
2000
ISBN ISBN 975-10-1615-0

Tom Gordon'a Aşık Olan Kız (İngilizce: The Girl Who Loved Tom Gordon), korku/gerilim yazarı Stephen King'in 1999 yılında yayınlanan kitabı. 2006 yılında sinemaya da aktarılmış, ABD'de en çok satanlar listesine girmiştir. (bknz. Tom Gordon'a Aşık Olan Kız (film)).

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokuz yaşındaki Trisha McFarland, annesi ve abisiyle birlikte yaşamaktadır. Önceleri, boşanmış olan babası ve annesinin kavgalarından bunalan Trisha şimdi de, ergenlik bunalımı yaşayan abisinin annesiyle girdiği ağız dalaşlarına katlanmak durunundadır.

Haziran ayında bir pazar günü, annesi ve abisiyle ormanda yürüyüşe çıkar. Çişi gelen Trisha ailesinden ayrılıp ormanın içinde uygun bir yer aramaya başlar. Yeniden kavgaya başlayan annesi ve abisi ise Trisha'nın geride kaldığını farketmeyeceklerdir.

Yürüyüş patikasını bulamayan Trisha kaybolmuştur. Ormanın içinde bir dere bulur, umutla dereyi takip etmeye başlar. Trisha'ya umut veren tek şey walkmanidir. Taraftarı olduğu beyzbol takımı Red Sox'un maçlarını kısa sürelerle dinlemeye başlar. Takım oyuncularından Tom Gordon ile ilgili hayaller kurar.

Takip edildiğini hisseden Trisha açlıkla, yalnızlıkla ve ormandaki bilinmeyen şeyle mücadele edebilecek midir? Gerçekten takip altında mıdır ve ormandan kurtulmayı başarabilecek midir?

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Stephen King, bu romanında korku öğesini hemen hemen hiç kullanmamış, gerilime ağırlık vermiştir. İnsanın doğa karşısındaki çaresizliğini, buna rağmen taşıdığı direnme gücünü sergilemiştir. İnsanların yapayalnız kalması durumunda ortaya çıkabilecek takip edilme sanrısını dile getirmiştir.

Tanrı kavramı[değiştir | kaynağı değiştir]

King bu kitabında ayrıca, tanrı kavramını da sorgulamaktadır. Tanrı kitapta üç ayrı biçimdedir: Kayıpların Tanrısı, Tom Gordon'un Tanrısı ve Subaudible.

Kayıpların Tanrısı kara sineklerden oluşan gözleri ve jilet tırnaklarıyla Trisha'yı takip etmektedir. Tom Gordon'un Tanrsı, daha çok sporla ilgilenen bir tanrıdır. Subaudible ise Trisha'nın babasının inandığı bir tanrıdır.

ISBN numaraları[değiştir | kaynağı değiştir]