Tokofobi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tokofobi, veya hamileliğe ve çocuk doğumuna olan korku, bu spesifik fobi için belirlenmiş isimdir. Aynı zamanda "maleusiofobi" (Bu kelime "maieusiophobia"dan türemiştir) olarak adlandırılır, Yunanca'da "maieusis" kelimesinin anlamı, "bir kadının doğum yapması"dır[1] (ancak genelde ebeye atıfta bulunulur). Latincede "Parturifobi"'nin anlamı ("parturire"), "hamile olmak", veya "lockiofobi"dir.[2]

Birincil ve ikincil tokofobi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Birincil tokofobi Gebelik öncesinde olan köklü bir doğum korkusudur ve ergenlik çağında başlayabilir. Bu genellikle kendi annelerinin tecrübelerine ya da okulda öğrendikleri bilgilerle oluşan bir fobidir.
  • İkincil tokofobi, travmatik doğum, zayıf obstetrik pratiği, zayıf tıbbi yardım, doğum sonrası depresyonu veya diğer üzücü olayların tecrube edilmesiyle oluşur.

Hastaların, doğumla ilgili bazı reaksiyonları aşağıdaki gibidir:

"Gerçek şu ki, uzaylı gibi bir şeyin içimde büyümesi bana çok iğrenç geliyor."

"Doğumu çok fazla düşünmenin midemi bulandırdığını söylemek güç değil."

"Bu psikolojik bir durum olmanın çok ötesinde. Ben fiziksel olarak doğum ve hamilelikten çekiniyorum."

"Ben arkadaş çevremden birinin hamile olduğunu duyunca bile acı çekiyorum ve çocuk doğumuyla ilgili herhangi bir şey izlemeye ya da dinlemeye bile dayanamıyorum."[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "maieusis". www.perseus.tufts.edu. Erişim tarihi: 13 Aralık 2015. 
  2. ^ Bainbridge, David (2001). Making Babies: The Science of Pregnancy. Cambridge: Harvard University Press. s. 214. ISBN 0674006534. 
  3. ^ Nicholas, Sadie (27 Ekim 2007). "Are you a tokophobic? The women who are too terrified to give birth". Daily Mail. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2012.