Toju Tuvaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diabedia (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.49, 8 Haziran 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Toju Tuvaları
Tozhu Tuvan.jpg
İy [Ий] Nehri civarında bir Toju Tuva erkeği, 1897
Toplam nüfus
4.442 (2002)[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Rusya Rusya (Tuva Cumhuriyeti) 4.435[1]
Diller
Tuvaca
Din
Tengricilik, Lamaizm
İlgili etnik gruplar
Duhalar, Tofalar, Tubalar, Tuvalar
Çum adı verilen göçebeliğe uygun Sibirya Türk çadırı

Toju Tuvaları (kendilerince: Тугалар Tugalar ya da Тухалар Tuhalar; Rusça Тувинцы-тоджинцы Tuvintsı-tocintsı, Тоджинцы Tocintsı), Rusya Federasyonunda Tuva Cumhuriyetinin kuzeydoğu bölgesindeki Toju kojuununda (Тожу кожуун, Toju kojuun) yaşayan Türk halklarından Tuvaların bir boyu.

Nüfus

Yerleşim merkezlerine göre Toju Tıvalarının nüfusu 2002 yılında:

Tıva'da: ortalama 4000'den fazla bir nüfusa sahiptirler.

Tarih

Günümüzde Toju Tuvalarının yaşadığı Toju kojuununda eskiden Samoyed halkları ile Yenisey dillerini konuşan halklar yaşardı ve bunların bir kısmı Tuva adı altında Türkleşmiştir[2]

Dil

Toju Tuvalarının dili Sayan dilleri grubunun Tayga alt grubundan Tuvacanın Doğu (Kuzeydoğu) lehçeleri grubuna girer ve İrkutsk oblastındaki Tofalar ile Moğolistan'daki Duhalar ve Buryatya'daki Soyotların dillerine yakındır.

Edebiyat

Toju Tuva edebiyatının sözlü gelenekleri arasında destanlar, masallar, şarkılar, atasözü ve deyimler sayılabilir. Şiirleri değişik türlerdedir. Tuva müziği epiktir[2].

Ekonomi

Toju Tuvaları diğer Batı ve Merkezi Tuvaların aksine taygada yaşarlar ve burada rengeyiği yetiştiriciliği yaparlar. Bunun yanı sıra avcılık, balıkçılık ve yabani bitki toplayıcılık da yaparlar. Toju Tuva kadınları sarana adı verilen Türk zambağı (Lilium martagon) soğanlarını da toplarlar ve bu toplama aile başına 100 kilo veya daha fazla tutar ve bu soğanlar kurutulup deri çanta içinde muhafaza edilir. Sibirya sediri (Pinus sibirica) adı verilen çam türünün fıstıkları da toplanır. Huş ağacı kabuğu üretimi ve deri ve post işleme evde yapılan uğraşlardandır. En bilinen meslekleri arasında demircilik ile marangozluk gelir[2].

Barınak

Geleneksel Toju Tuva barınağı çum tipinde çadırlardır ve bunlar huş ağacı kabuğuyla kaplı sırıklara sığın geyiğinin derisiyle kaplanmasıyla yapılır[2].

Şenlikler

Yılbaşı (шагаа şagaa), keçe alışveriş festivalleri, düğün, doğum töreni, saç kesme töreni ve Lamaizm (Tibet Budizmi) gerekleri ile güreş (хуреш hureş), at yarışı gibi şenlikler Toju tuvalarının bir araya gelip eğlendikleri etkinliklerdir[2].

Kaynakça

  1. ^ a b "Всероссийская перепись населения 2002 года". 2011-08-21 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2009-12-24. 
  2. ^ a b c d e http://www.severcom.ru/nations/item32.html Информация о тоджинцах на сайте Совета Федерации РФ

Bibliyografya

  • Chadamba, Z. B. Тоджинский диалект тувинского языка (Tuva dilinin Toju dialekti). Kızıl: Tuvknigoizdat, 1974
  • Вайнштейн 1961 – Вайнштейн С.И. Тувинцы-тоджинцы. Историко-этнографические очерки. - М., 1961.
  • Donahoe 2002 - Donahoe B. "Hey, You! Get offa my Taiga!" : comparing the sense of property rights among the Tofa and Tozhu-Tyva. – Halle/Saale: Max Planck Inst. for Social Anthropology Working Paper Series No. 38, 2002.
  • Donahoe 2004 - Donahoe B. A line in the Sayans: history and divergent perceptions of property among the Tozhu and Tofa of South Siberia. - Bloomington : Indiana University, 2004.
  • Donahoe 2006 - Donahoe B. Who owns the Taiga?: inclusive vs. exclusive senses of property among the Tozhu and Tofa of southern Siberia. - In Sibirica (5:1), 2006. - P.87-116.
  • Донахо 2008 – Донахо Б. Тувинцы-тоджинцы: очерк современной культуры // Тюркские народы Восточной Сибири / Отв. ред. Д.А. Функ, Н.А. Алексеев. М., 2008. С. 186-204.