Toğay Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toğay bey, Jan Matejko tarafından 1885'de yapılmış yağlı boya resimden bir parça, şu anda Varşova Ulusal Müzesi'nde bulunmaktadır.

Toğay Bey (ö. Haziran 1651) (Kırım Tatarcası Toğay bey, Lehçe Tuhaj-bej, Ukraynaca Тугай-бей, Rusça Тугай-бей) Tugay Bey olarak da bilinen Kırım Tatarları'nın önemli askeri liderlerinden ve siyasetçilerindendi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Toğay önemli Kırım ailelerinden Arğınlardan gelmektedir, tam adı Arğın Doğan Toğay beydir. Bey unvanını Or Qapı (Perekop) sancağının başına geçtiği zaman almıştır. Bu sancak Kırım Hanlığı için çok önemliydi çünkü, Kırım Yarımadası'nın kıstağı Perekop Kıstağı burada bulunmaktaydı ve savunulması gereken önemli bir yerdi.

1648'de Kazaklar'ın Lehistan'a karşı yaptıkları Hmelnitski Ayaklanması'nda Bogdan Hmelnitski'e yardım etmek için bir ordu (tahmini 6.000 - 20.000 kişilik) getirmiştir. Orada çeşitli önemli savaşlarda bulunmuştur ve sonunda Beresteczko Muharebesi'nde öldürülmüştür.[1][2]

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Henryk Sienkiewicz'in romanı Ateş ve Kılıç'da ve sinema uyarlaması Ogniem i Mieczem'de yer aldı. Filmde Daniel Olbrychski tarafından canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Podhorodecki, s. 193
  2. ^ Serczyk, s. 339
Genel