Tjurunga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tjurunga, Avustralya Yerlilerinin dininde, mitolojik yaratık ve bu yaratığı temsil eden, ahşap ya da taştan yapılma dinsel tören figürü.

Aranda dilinden gelen tjurunga sözcüğünün belirli dinsel törenler, taş ve tahta yığınları, boğa sesi çıkaran çalgılar, yer resimleri, toprak höyükler, tören kazık ve armaları, başlıklar ve dinsel şarkılar gibi tabu sayılan kutsal ya da dokunulmaz şeyleri kapsayan geniş bir anlamı vardır. Günümüzde ise terim daha yaygın olarak kutsal desenler oyulmuş düz ve oval taşlarla, uzunluğu 5 cm ile 3 m arasında değişen ve mitolojik kaynaklı süslemeler taşıyan tahta parçalarını belirtir. Tjurunga'ların çoğu erkeklerin katıldığı gizli törenler de kullanılırdı. Kadınların törenlerinde benzer bazı küçük eşyalara yer verilirdi. Erkekler aşk büyüsü yaparken bunların daha küçük örneklerini kullanırlardı.

Avustralya Yerlileri arasında herkesin bir tjurunga ile kişisel bir bağı vardır. Yetişkinliğe geçiş törenlerinde erkek çocuklara kendi yerel soylarının ve başka soyların tjurungası tanıtılır; daha sonra her genç kendi tjurunga nesnesini alır ve buna ilişkin bilgileri öğrenir. Ölen kişi tjurungasıyla beraber gömülür. Bu yapılmazsa ruhun, mitolojik yaratığın kendisi olan tjurunga "bedeni"ni arayacağına inanılır.

Tjurunga özünde belli yerel soy grupları içinde yer alanların yok edilemez kişiliklerini simgeler. Yaşamın sürekliliğini ve insanın ölümsüzlüğünü ifade eder. İnsan ve Altjira (Düş Görümü) denen mitolojik dönem, insan ile büyük mitolojik yaratıklar ve günlük yaşamın maddi yönleri ile insanlığın manevi mirası arasındaki iletişimi tjurungaların sağladığına inanılır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]