Tiverton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tiverton
Kasaba
Tiverton Devon'a bağlı bir kasabadır
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeGüney Doğu İngiltere
KontlukDevon
Nüfus
 (2011)
 • Toplam19,544
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu01884
Exe Nehri üzerindeki köprüden şehrin görünüşü

Tiverton, İngiltere'de Devon bölgesinde yer alan bir kasabadır. Mid Devon'ın yönetiminin bulunduğu bu kasabanın nüfusu 18.621'dir.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın ismini İngilizce 'the town on two fords' (Türkçesi: İki nehir geçidi üzerindeki kasaba) anlamına gelen 'Twy-ford-ton' veya 'Twyverton' kelimelerinden türedi. Tiverton, Exe ve Lowman nehirlerinin kesiştiği yerde kuruldu. Buradaki yerleşimin geçmişi Taş Devri'ne kadar uzanır. Demir Çağı'nda Exeter Tepesi'nde Cranmore Şatosu yer alıyordu. Roma İmparatorluğu zamanında ise kasabanın kuzeyinde bir sınır kampı kurulmuştu. I. Henry ise 1106 yılında Tiverton'a başka bir şato yaptırdı. Bu şatoda 13. ve 14. yüzyılda tadilat yapıldı.

Kasaba 16. ve 17. yüzyılda yün ticareti sayesinde zenginleşti. Yün ticareti yapan birçok varlıklı tüccar, kasabanın gelişmesine katkıda bulundu. Örneğin, John Greenway (1460-1529) St. Peter's Kilisesi'ne 1517'de bir şapel ekletti. Bir diğer yün tüccarı Peter Blundell, Tiverton'un çocuklarının eğitim görebilmesi için 1604 yılında Blundell's School'u yaptırdı.

1645'teki İngiliz İç Savaşı süresinde Tiverton Kalesi Cumhuriyetçilerin kontrolü altındaydı. Thomas Fairfax'in komutasındaki kraliyet yanlıları 15 Ekim'de kasabaya girdi. Şehri savunanların saklandığı şatoyu ve kiliseyi iki gün boyunca bombaladı. Kenti ele geçirmesinin ardından Fairfax Blundell's School'u karargahı haline getirdi ve kış planlarını burada yaptı. Aralık ayında Oliver Cromwell'in ordusu ile burada birleştiler ve Ocak 1646'da birlikte Plymouth'a gitmek için Tiverton'dan ayrıldılar.

18. yüzyılın başlarında Tiverton hâlâ yün ticareti sebebiyle zengin bir kentti. Sanayi Devrimi'nin ilk zamanlarında refah seviyesinde düşüş oldu. Yün işçileri işlerini ve maaşlarını korumak için sık sık ayaklandılar. Yüzyılın son günlerinde pamuk ithali ve sanayinin diğer yerlerde de gelişmesi yüzünden yün endüstrisi bitme noktasına geldi. Temmuz 1731'de yaşanan büyük yangın sonrasında kasabadaki 298 ev zarar gördü. Zarar 58.000 pound idi. Yangından sonra kentin sokakları genişletildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Parish statistics 25 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Neighbourhood.statistics.gov.uk.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]