Tisovec

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tisovec
Kasaba
Tisovec
Tisovec Belediye Binası
Tisovec arması
Arma
Tisovec'nın Slovakya'da bulunduğu yer
Tisovec
Tisovec
Tisovec' in Slovakya'daki konumu
Ülke Slovakya Slovakya
Bölge Banská Bystrica Bölgesi
İdare
 • Belediye Başkanı Peter Mináč[1] (SMER-SD)
Yüzölçümü
 • Kasaba 33,99 km² (1.312 mil²)
Nüfus
 (2015)
 • Kent
4.195[2]
Zaman dilimi [[UTCUTC+01.00]] (OAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+02.00]] (OAYZD)
Alan kodu +421-47
Plaka kodu RS
Resmî site
jelsava.sk

Tisovec, (Osmanlı döneminde: Tisolça, Macarca: Tiszolc, Almanca: Theissholz), Slovakya 'ın orta güneyinde, Banská Bystrica bölgesinde yer alan bir kasabadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede ilk yerleşim Tunç Çağı'na kadar uzanmaktadır. Yerleşim ile ilgili ilk yazılı bilgiler 1334 yılına ait olup, küçük bir kaleden bahsedilmiştir. 1554 yılında Osmanlı hakimiyetine giren yerleşim Filakovo (Filek) sancağına bağlandı. 1593 yılında Habsburglar'ın denetimine geçti. Eğri Kalesi' nin fethi sonrasında 1596 yılında şehir yeniden Osmanlı' ya teslim oldu. Bölgedeki diğer şehirler gibi, Eğri Eyaleti' ne bağlı açık şehir statüsünde olan kasaba Osmanlı hakimiyetinin sonuna kadar Avusturya İmparatorluğuna da vergi ödemek mecburiyetinde de olduklarından "iki tarafa bağlı (condominium)" bir yerleşim statüsünde olmuştur[3].

17. yüzyıl sonlarında Macar bağımsızlık hareketine sahne olan yerleşim yaşanan çarpışmalarda tahrip oldu. 19. ve 20. yüzyılda demircilik sektörü sayesinde gelişim gösterdi. 1918 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu' nun yıkılmasından sonra Çekoslovakya topraklarına katıldı. Viyana Hediyeleri antlaşması ile 1938-1945 yılları arasında Macar topraklarında yer aldı. Daha sonra yeniden Çekoslovakya hakimiyetine geçen yerleşim, 1993 yılında Slovakya'nın bir parçası oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]