Tirkeş, Saruhanlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tirkeş: İçine ok konulan ve sırtta taşınan meşinden yapılmış ok kılıfı anlamına gelmektedir.

2014 yılında çıkan 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında köy; Tirkeş Mahallesi olmuştur.

Mahallede Alevi ve sunniler bir arada yaşamaktadırlar. Alevi olanlar adaklarını yılın belirli haftalarında Koca Bektaş Dede ve Hamza Baba için kesmektedirler. Öte yüz "ötüz" adını verdikleri meydanda asker uğurlama, düğün vb. etkinlikler yapılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Horasan'dan gelen Afşar Türkleri tarafında kurulmuş Türkmen mahallesidir. Kesin kuruluş tarihi belli değildir. XVII Yüzyıl'da kurulduğu tahmin edilmektedir. Tirkeş aşireti, Torun Avşarlarındandır. Bu oba belgelerde Tirkeşin/Tirkesin-li, Türkeşin-li ve Türkeş-Oğulları şeklinde geçiyor. Köy adını savaşçı özelliklerinden bilinen bu aşiretten almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa'ya 31 km, Saruhanlı'ya 17 km, Akhisar'a 27 km uzaklıkta olup, İzmir-Bursa sürat yolundan 2 km içeridedir. Arazi yapısı ova kesimlerinde düz içeri kesimlerde ise hafif engebelidir. Mahallenin yanından demiryolu ve Kum Çayı geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Ege tipi Akdeniz iklimidir. Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

En büyük geçim kaynağı tütündür. Bunun yanında zeytin ve üzüm de mevcuttur. Küçükbaş hayvancılığı yaygındır, büyükbaş ise yok denecek kadar azdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 - 984
2011 - 988
2000 - 1.286
1990 - 1.343
1985 - 1.296

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede; ilköğretim okulu, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]