İçeriğe atla

Tim Rice-Oxley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tim Rice-Oxley
Genel bilgiler
DoğumTimothy James Rice-Oxley
2 Haziran 1976 (47 yaşında)
Oxford, İngiltere
TarzlarAlternatif rock, piyano rock, pop rock
MesleklerMüzisyen, besteci
ÇalgılarPiyano, bas gitar, klavye, yardımcı vokal, keytar, gitar, synthesizer, blokflüt, klavsen
Etkin yıllar1995-günümüz
İlişkili hareketlerKeane, Mt. Desolation, Gwen Stefani, Kylie Minogue

Timothy James Rice-Oxley (d. 2 Haziran 1976) piyano rock grubu Keane'in kurucusu ve grupta piyanist, yardımcı vokalist ve baş bestekâr olarak adından söz ettiren İngiliz müzisyen.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oxford, İngiltere'de Charles Patrick ve Margaret Rice-Oxley'nin oğlu olarak dünyaya geldi. O zamanki en iyi arkadaşları Richard Hughes ve Tom Chaplin'le birlikte Kent'te bulunan Tonbridge School'a gitti. Gençlik çağındayken piyano dersleri aldı fakat klasik müziğe ilgi duymadığını bu yüzden de parçaları hiç çalışmadığını itiraf edince ailesi piyano derslerini kesti. Daha sonra The Beatles sayesinde piyanoya karşı sevgisi artınca kendi kendine çalmayı öğrendi.[1]

Keane[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Ivor Novello Ödülleri Yılın En İyi Bestecisi ödülünü aldı. 2006'da Gwen Stefani'nin The Sweet Escape adlı ikinci solo albümündeki "Early Winter" ve "The Girl Inside" (yayınlanmadı) şarkılarına katkıda bulundu. 2009'da Kylie Minogue'un on birinci albümü Aphrodite'te bulunan "Everything Is Beautiful" şarkısının yazılmasında emeği geçti.[2] 2010 yılında gruptan arkadaşı Jesse Quin ile birlikte Mt. Desolation adlı yan projeyle ilgilendiği ortaya çıktı.[3]

Ekipman[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Keaneshaped - FAQ - About songs: The Way You Want It". 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2006. 
  2. ^ Brockington, Ryan (11 Haziran 2010). "Kylie's 'Aphrodite' album is perfect". New York Post. 4 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2012. 
  3. ^ "Mt. Desolations official blog". Mtdesolation.com. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011.