Ticaret gemisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarihsel ticari ticaret gemisi: 17. yüzyılın sonlarından kalma bir Hollanda fluyt kargo gemisi

Ticaret gemisi veya ticari gemi, kargo taşıyan veya yolcu taşıyan bir deniz aracıdır. Kişisel eğlence için kullanılan gezi tekneleri ve askeri amaçlar için kullanılan donanma gemilerinden farklıdır.

Hawaii'deki şişme dalış teknelerinden, Mississippi Nehri üzerindeki 5.000 yolcu kapasiteli kumarhane gemilerine, New York Limanı'nda dolaşan römorkörlere, büyük limanlardaki 300 metrelik petrol tankerleri ve konteyner gemilerinden, Karayipler'deki yolcu taşıyan denizaltılara kadar çok geniş kullanımları mevcuttur.[1]

Birçok ticaret gemisi, gemi sahiplerinin anavatanı dışındaki bir ülkeden, örneğin Liberya ve Panama gibi, diğer ülkelerden daha elverişli denizcilik yasalarına sahip olan bir ülkenin "elverişli bayrak" altında faaliyet göstermektedir.

Yunan ticaret denizciliği dünyanın en büyüğüdür. Bugün Yunan filosu dünya tonajının yaklaşık yüzde 16'sını oluşturur. Bu durum, onu şu anda tarihin en büyüğü olmasa da dünyanın en büyük tek uluslararası ticaret filosu yapar.[2]

Savaşlar sırasında, ticaret gemileri kendi ülkelerinin donanmalarına yardımcı olarak kullanılabilir ve askeri personel ve malzeme taşımak için çağrılırlar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Ticari gemi" terimi , Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenlik tarafından ticaretle uğraşan veya kiralık yolcu taşıyan herhangi bir gemi (yani tekne veya gemi) olarak tanımlanır.

İngilizce'de "Tüccar Donanması" terimi, daha fazla açıklama yapılmadan İngiliz Ticaret Donanması'na atıfta bulunmak için kullanılır. Amerika Birleşik Devletleri ticaret filosu, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Denizcisi olarak bilinir.

İsim önekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaret gemilerinin adlarında ne tür gemi olduklarını belirten bir ön ek vardır:[3]

  • CS = Kablo Gemisi/Kablo katmanı LNG = Sıvılaştırılmış doğal gazı taşıyan gaz taşıyıcı LPG = Sıvılaştırılmış petrol gazı taşıyan gaz taşıyıcı MFV = Motorlu Balıkçı Gemisi MS = Motorlu Gemi MSV = Motorlu Yedek Gemi MT = Motorlu Tanker veya Motorlu Römorkör MV = Motorlu/Ticaret Gemisi MY = Motoryat NS = Nükleer Gemi RMS = Kraliyet Posta Gemisi RRS = Kraliyet Araştırma Gemisi RV = Araştırma Gemisi SS = Buharlı Gemi SV = Yelkenli tekne

Ticari gemi kategorileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Roll-on/roll-off gemisi Galaxy Leader

UNCTAD'ın deniz taşımacılığı incelemesi gemileri şu şekilde sınıflandırır: petrol tankerleri, toplu (ve kombine) taşıyıcılar, genel kargo gemileri, konteyner gemileri ve "sıvılaştırılmış petrol gazı taşıyıcıları, sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyıcıları, parsel (kimyasal)" içeren "diğer gemiler". tankerler, özel tankerler, reeferler, açık deniz tedariki, römorkörler, tarak gemileri, kruvaziyer gemileri, feribotlar, diğer kargo dışı gemiler". Genel kargo gemileri, "çok amaçlı ve proje gemileri ve Roll-on/roll-off kargo gemilerini" içerir.[4]

Kargo gemisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel kargo gemisi Namibya

Bir kargo gemisi veya yük gemisi, bir limandan diğerine kargo, mal ve malzeme taşıyan her türlü gemidir. Her yıl binlerce kargo gemisi dünyanın denizlerini ve okyanuslarını kateder ve uluslararası ticaretin büyük bölümünü yönetir. Yük gemileri genellikle görev için özel olarak tasarlanır, çoğu zaman yükleme ve boşaltma için vinçler ve diğer mekanizmalarla donatılır ve her boyutta olabilir.

Dökme yük gemisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dökme yük gemisi Sabrina I

Dökme yük gemisi, demir cevheri, boksit, kömür, çimento, tahıl ve benzeri yükler gibi dökme yük kalemlerini taşımak için kullanılan bir gemidir. Dökme yük gemileri, kargo yüklemek veya boşaltmak için erişim sağlamak üzere dışa doğru kaydırmak veya öne ve arkaya katlamak üzere tasarlanmış güverte üzerindeki büyük kutu benzeri kapaklardan tanınabilirler.

Konteyner gemisi[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında inşa edilen konteyner gemisi Colombo Express

Konteyner gemisi, yükünü konteynerleştirme adı verilen bir teknikle standart konteynerlerde taşıyan bir kargo gemisidir. Bu gemiler, ticari intermodal yük taşımacılığının yaygın bir aracıdır.

Tanker[değiştir | kaynağı değiştir]

Ham petrol süper tankeri AbQaiq

Bir tanker gemisi, sıvıları taşımak için tasarlanmış bir gemidir. Tankerlerin boyutları, küçük limanlara ve kıyı yerleşimlerine hizmet etmek için tasarlanmış birkaç yüz tondan, uzun mesafeli nakliye için tasarlanmış birkaç yüz bin tona kadar değişebilir. Tankerlerle çok çeşitli ürünler taşınır:

Farklı ürünler farklı elleçleme ve nakliye gerektirir, bu nedenle kimyasal tankerler, petrol tankerleri ve gaz taşıyıcıları gibi özel tipte tankerler inşa edilmiştir.

Yolcu gemisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yolcu gemisi Ocean Countess
Nehir yolcu gemisi, Avalon Expression

Yolcu gemisi, birincil işlevi yolcu taşımak olan bir gemidir. Bu kategori, önceden her yerde bulunan ve yolcu taşımacılığının yük taşımacılığına göre ikincil olduğu on iki yolcu taşıyan yük gemileri gibi sınırlı sayıda yolcu için konaklama yeri olan kargo gemilerini içermez. Bununla birlikte önemli sayıda yolcu ve yük taşımak için tasarlanmış birçok gemi sınıfını içerir. Aslında, yakın zamana kadar neredeyse tüm okyanus gemileri, yolcu bagajına ek olarak posta, paket yük ve ekspres kargo ve diğer kargoları taşıyabiliyordu ve bu amaçla kargo ambarları ve bumbalar, direkler veya diğer kargo elleçleme teçhizatı ile donatılmıştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Summary of the Report from the Passenger Vessel Access Advisory Committee". 14 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2012. 
  2. ^ "Review of Maritime Transport 2007, Chapter 2, Structure and ownership of the world fleet, p. 45" (PDF). 28 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  3. ^ "What are Ship Prefixes for Navy and Merchant Vessels?". Marine Insight (İngilizce). 4 Mart 2013. 14 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2018.  Birden fazla yazar-name-list parameters kullanıldı (yardım); Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  4. ^ "Review of Maritime Transport 2016" (PDF), Review of Maritime Transport, United Nations, 2016, s. 104, ISBN 978-92-1-112904-5, ISSN 0566-7682, 9 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF), erişim tarihi: 10 Mayıs 2023