Tibet mavi ayısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tibet ayısı ya da Tibet mavi ayısı (Ursus arctos pruinosus)[1] boz ayının(ursus arctos) bir alt türüdür. Doğu Tibet Platosu'nda bulunur.

Himalaya mavi ayısı,[2] Himalaya kar ayısı, Tibet boz ayısı, ya da at ayısı olarak da bilinir. Tibet içinde Dom gyamuk olarak geçtiği yerler mevcuttur.

Dünyadaki ayıların en nadir türden biri olan mavi ayı, doğada nadiren görülür. Batıda sadece mavi ayının küçük sayıda kürk ve kemik örnekleri vardır.Bu örnekler 1854'te bulunmuştur.

Taksonomik tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gobi boz ayısı bazen alt-Tibet mavi ayısı olarak da bilinir.Bunun nedeni iki tür arasında morfolojik benzerlikler olmasıdır.Ancak Gobi boz ayısı,bazen Asya boz ayısına benzetilir.

Habitat ve menzil[değiştir | kaynağı değiştir]

Tibet mavi ayısı bazen besin kaynağı azalan zamanlarda yüksek dağ zirveleri boyunca avlanırken veya bir eş ararken gözlemlenebiliyor olması mümkündür. Bununla birlikte, mavi ayıların alışkanlıkları ve menzili hakkında mevcut sınırlı bilgi, bu spekülasyonu onaylamayı zorlaştırmaktadır.

Koruma statüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi ayının tam koruma durumu sınırlı bilgi nedeniyle bilinmiyor,ancak, Amerika Birleşik Devletleri mavi ayıyı tehlikedeki Hayvanlar listesinde tutuyor.

Kültürel Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi ayı, yeti efsanesi ile ilgili görülebilecek olası bir ilham kaynağı olduğu düşünülmüştür. Sir Edmund Hillary önderliğinde, yeni kanıt aramak için 1960 seferi yapılmıştır ve yöredeki insanlar tarafından 'yeti kürkü' olarak tanımlanan iki kürk parçasıyla geri dönülmüştür. Daha sonra bunların bilimsel olarak mavi ayının kürkü olduğu görülmüştür..[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lydekker P.Z.S, (1897). "The Blue Bear of Tibet". Journal of Asiatic Soc. Bengal. Cilt XXII. s. 426. 
  2. ^ Sowerby, Arthur de Carle (1920). "Notes on Heude's Bears in the Sikawei Museum, and on the Bears of Palaearctic Eastern Asia". Journal of Mammalogy. American Society of Mammalogists. s. 225. 
  3. ^ ""Cenevre: 15 000 Frank pour une peau de yéti"". 24 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2016. 
  4. ^ "Détail du lot n° 872"". 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]