Tiğinli, Gölmarmara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.37, 17 Temmuz 2016 tarihli sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
tiyenli
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Gölmarmara
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.700
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 45580

tiyenli, Manisa ilinin Gölmarmara ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

mahallesinin orijinal adının 'tikenli' olduğu söylenmektedir.ismini bölgede bol miktarda bulunan dikenli çalılar ve dikenlerden almış olduğu sanılmaktadır. zamanla tiyenli ismini almıştır

Kültür

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri aslında çok geniştir.Ama burda hepsini yazmak mümkün değildir.Düğünlerde genellikle egeye de has bir yemek olan keşkek kesinlikle pişirilir.bunun yanında çorba,nohut,helva,sebze yemeği(mevsimine göre) salata vaya cacık yapılır.Düğün törenleri kına gecesi ve balo şeklinde 2 gecede yapılmaktadır.Düğün öncesi nişan töreni de yapılır.Bu örende 'atkı'denilen ayrıca bir tören vardır ki köylüler bu törende geline hediyeler sunar ayrıca erkek tarafı da takı ve diğer çeyizlik eşyalarını sunar. Düğün vb lerde mutlaka kavga çıkarılarak tatsızlık yaşatmak adettendir.

Coğrafya

Manisa iline 45 km, Gölmarmara ilçesine 8 km uzaklıktadır. ve köy arazilerinin 75\100 şi düz ovadadır

İklim

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1700
2000 1200
1997 1000

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon internet vardır.Ulaşım son derece kolaydır.Her gün Gömarmara'dan İzmir'e giden otobüsler Tiyenli'nin içinden günde 5 kez geçer.Aynı şekilde İzmir'den dönenler de bu istikameti kullanır.Bunun dışında pazartesi Gölmarmaranın pazarı dolayısıyla ek seferler koyulmuş olarak diğer günlerde de mahallesimüzün kendi araçları da Gölmarmaraya gitmektedirler.

Kaynakça

Dış bağlantılar