Thráin II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.25, 18 Nisan 2016 tarihinde 𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16926685 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Kurgusal Krallar -> Kategori:Kurgusal krallar (Katalitik))

Thráin, üçüncü çağın 2644. yılında Yalnız Dağ'da (Erebor'da) doğdu. Babası, ünlü Moria'ya ayak basmaya ilk cesaret eden ve halkını Gri Dağlar'dan (Ered Mithrin'den), Erebor'a (Yalnız Dağ'a) taşımış kişidir.

Smaug, Erebor'u ele geçirdikten ve babası Moria'da Azog tarafından öldürüldükten sonra cücelerin yüce kralı o oldu. Cüce-ork savaşları boyunca halkını yönetti. Savaş meydanlarında hep en başta bulunurdu. Goblinler'in yüce kralı Azog ve oğlu Bolg ile uzun savaşlar yaptı. Cüce-ork savaşlarının sonuncusu ve en önemlisi olan Azunulbizar Muharebesi'nde tek gözünü kaybetti.

Bu büyük muharebede ortanca oğlu Frerin Azog'un safları tarafından öldürüldü. Demir Tepeler'in kralı Dain Demirayak, babası Nain'i de öldüren Azog'u aynı yerde dövüşerek yendi ve öldürdü. Savaş sonunda, cücelerin intikamı alınmıştı.

Tharin uzun yıllar boyunca halkı ile birlikte gezgin bir hayat sürdü. Ama bir süre sonra, babası gibi tek başına dolaşmaya başladı. Sonunda, en soylu ve önemli cücelerden biri olan Balin ile bir yolculuğa çıktı.Balin'in babası Fundin de Azunulbizar Muharebesi'nde öldürülmüştü.

Thráin'in amacı Erebor'daki hazinesini geri almaktı. Bu zorlu yolculuk sonunda Thráin, Sauron tarafından kaçırıldı ve Dol Guldur'a hapsedildi. Balin onu bırakmak zorunda kaldı. Tharin, ulu 7 tane cüce yüzüğünden sonuncusunu taşıyordu. Ona babası vermişti. Son yüzük de onun elinden alındı ve Dol Guldur'da 5 yıl işkence gördü. Ölmeden önce Gandalf onu buldu ve Thráin'den Erebor'un yan kapı anahtarını aldı. Thráin kısa süre sonra işkencelerden dolayı öldü. Ondan sonra, oğlu Thorin Meşekalkan kral olacaktı. Thráin öldüğünde üçüncü çağın 2850. yılıydı...