Those Were the Days (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Those Were the Days"
"Those Were the Days", Mary Hopkin'in plağının kapağı
Mary Hopkin Pop
Kaydedilme1968
Süre5:05
ŞirketApple
YazarGene Raskin
BesteciGeleneksel Rus halk şarkısı "Dorogoi dlinnoyu"nun İngilizce versiyonudur.
YapımcıPaul McCartney
Cover versiyonları
Sandie Shaw, Dalida, Vicky Leandros, Gigliola Cinquetti, Dolly Parton, Ay-Feri, Fecri Ebcioğlu, Semiramis Pekkan, Erol Büyükburç, Ömür Göksel, Zümrüt, Gönül Turgut

Those Were the Days, Galli şarkıcı Mary Hopkin'in ünlendirdiği pop şarkıdır.

Bestesinin kime ait olduğu tartışmalı olan parçanın genellikle Gene Raskin'e ait olduğu ileri sürülür. Oysa şarkı Boris Fomin'in (1900-1948) bestelediği "Dorogoi dlinnoyu" (Дорогой длинною) (Türkçesi:Uzun bir yolda) adlı geleneksel bir Rus folk şarkısıdır ve Gene Raskin bu şarkıya İngilizce sözler yazarak pop türüne uyarlamıştır.[1]

1960'ların başında The Limelighters grubu şarkıyı zaten tanıtmıştı, ancak Paul McCartney'in yapımcılığında Mary Hopkin'in Ağustos 1968 tarihinde Beatles'a ait Apple plak şirketinden çıkarttığı single çok tuttu. Kısa sürede İngiltere listelerinde 1 numaraya ABD listelerinde ise 2 numaraya yükseldi. 45'lik plağın arka yüzünde ise "Turn, Turn, Turn" şarkısı yer almaktaydı. Şarkı dünya çapında popüler olunca Paul McCartney Mary Hopkin'e şarkıyı 4 dilde daha söyletti. Şarkının bu dört dildeki adları şöyleydi: İspanyolcada Que Tiempo Tan Feliz, Almancada An Jenem Tag, İtalyancada Quelli Erano Giorni, Fransızcada ise Le Temps Des Fleurs. Bu melodik şarkının İngilizce adı Türkçede "hey gidi günler" veya "neydi o günler" anlamına gelmektedir.

Parça dünyanın dört bir yanından sanatçılar tarafından birçok kez cover'landı. Bu coverlar arasında en çok ses getirenleri Sandie Shaw, Dalida ve Vicky Leandros'un seslendirdikleridir. Türkiye'de de en çok aranjmanı yapılan parçalardan biridir, 9 Türk sanatçısı parçayı değişik adlarla Türkçe olarak seslendirdiler.

Şarkıyı Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD ve Avrupa Coverları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe Coverları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Story Of Those Were The Days". 10 Şubat 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1]10 Şubat 2001 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Bir Rus şarkısı olarak "Those Were the Days"in hikâyesi.
  • [2] Parçanın kısa bir bölümünü (sample) dinlemek için.