Thomas Phillips

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otoportre (1820'ler)

Thomas Phillips (d. 18 Ekim 1770 - ö. 20 Nisan 1845) önde gelen bir İngiliz portre ressamıydı. Bilim adamları, sanatçılar, yazarlar, şairler ve kâşifler dâhil olmak üzere gününün büyük adamlarının çoğunu resmetti.

Hayatı ve işi[değiştir | kaynağı değiştir]

Phillips, Worcestershire'da doğdu. Birmingham'da Francis Eginton altında cam boyama öğrendikten sonra, 1790'da Londra'yı ziyaret etti ve onu Windsor'daki St George's Chapel'in boyalı cam pencerelerinde bulan Benjamin West ile tanıştırdı. 1791'de Kraliyet Akademisi'nde öğrenci oldu.

1796'dan sonra portre resmine ağırlık verdi. Ancak saha çok kalabalıktı; John Hoppner, William Owen, Thomas Lawrence ve Martin Archer Shee gibi isimler iş için yarışıyordu; sonuç olarak 1796'dan 1800'e kadar sergilenen eserleri, çoğunlukla katalogda isimsiz olan ve tarihsel olarak pek önemi olmayan bay ve bayan portreleriydi.[1]

1804'te rakibi William Owen ile birlikte Kraliyet Akademisi'nin bir üyesi seçildi. Aynı zamanda, daha önce Henry Tresham'ın ikametgâhı olan Londra, Hanover Square, 8 George Street'e taşındı ve hayatının geri kalanında burada yaşadı. 1808'de kraliyet akademisyeni oldu ve "Cennetten Kovulma" dışında belki de yaratıcı konularının en iyisi olan "Venüs ve Adonis" (aynı yıl sergilenen) diploması olarak sunuldu. Bu arada, halkın gözünde istikrarlı bir şekilde yükseldi ve 1806'da Galler Prensi, Stafford Markisi, "Stafford Ailesi Markisi" ve Lord Thurlow'u resmetti. 1807'de Kraliyet Akademisi'ne şu anda Londra'daki National Portrait Gallery'de bulunan, Luigi Schiavonetti tarafından sıraya oyulmuş ve daha sonra William Bell Scott tarafından kazınmış William Blake'in tanınmış portresini gönderdi.[1]

Phillips ayrıca 1807'de şair ve ressam William Blake'in portresini yapmakla da ünlüdür.[kaynak belirtilmeli]

1809 Akademi sergisine yaptığı katkılar arasında Sir Joseph Banks'ın bir portresi (Niccolo Schiavonetti tarafından oyulmuş) ve 1814'te Lord Byron'un iki portresi (Robert Graves, A.R.A tarafından oyulmuş) yer alıyordu. 1818'de Sir Francis Chantrey ve 1819'da şair George Crabbe'nin portresini sergiledi. 1825'te Henry Fuseli'nin yerine Kraliyet Akademisi'nde resim profesörü seçildi ve görevine hak kazanmak için William Hilton ve ayrıca tanıştıkları Sir David Wilkie ile birlikte İtalya ve Roma'yı ziyaret etti.

Phillips ayrıca Walter Scott, Robert Southey, George Anthony Legh Keck (1830), Thomas Campbell (şair), Joseph Henry Green, Samuel Taylor Coleridge, Henry Hallam, Mary Somerville, Sir Edward Parry, Sir John Franklin, Dixon Denham'ın portrelerini yaptı. Bunların yanı sıra, York Dükü Sir David Wilkie, Dean William Buckland, Sir Humphry Davy, Samuel Rogers, Michael Faraday (Henry Cousins ​​tarafından mezzotint üzerine oyulmuş), John Dalton'un iki portresini de yaptı.

1844'te sergilenen otoportresi son çalışmalarından biriydi.[1]

Phillips, özellikle Rees'in "Cyclopaedia" adlı eseri için güzel sanatlar üzerine ara sıra pek çok makale yazdı ve ayrıca John Nichols'un 1808-17'de John Nichols'un "Works" baskısı için William Hogarth'ın bir anısı yazdı. Kraliyet Cemiyeti ve Eski Eserler Cemiyeti üyesidir. Aynı zamanda Chantrey, Turner, Robertson ve diğerleriyle birlikte, Sanatçılar Genel Yardımsever Kurumu'nun kurucularından biriydi.[1]

Inverness yakınlarındaki Fairfield'li Elizabeth Fraser ile evlendi. Joseph Scott Phillips adlı büyükleri Bengal topçularında binbaşı olan iki kızı ve iki oğlu vardı. Phillips, 20 Nisan 1845'te Londra, Hanover Meydanı'ndaki 8 George Caddesi'nde öldü ve St. John's Wood şapelinin mezarına gömüldü. Küçük oğlu Henry Wyndham Phillips (1820– 1868) bir portre ressamı, "Sanatçılar Genel Yardımlaşma Kurumu" sekreteri ve Sanatçılar Gönüllüler Birliği'nin kaptanıydı.

Sanatçı ve illüstratör John William Wright (1802–1848) onun öğrencisi idi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

William Blake, 1807
Michael Faraday, 1842
Arnavut giysili Lord Byron, 1813

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Phillips, Thomas (1770–1845). Oxford Dictionary of National Biography. Oxford University Press. 28 Kasım 2017.