Thomas Ferebee

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Thomas Ferebee
Vankirk1121112.jpg
Binbaşı T. Ferebee, diğer pilot Yüzbaşı Van Kirk (sol) ve komutanları Albay Tibbets (orta)'le birlikte.
Doğum Mocksville, North Carolina
Ölüm Windermere, Florida
Bağlılığı Flag of the United States.svg ABD
Hizmet dalı Flag of the United States Army.gif USAAF
Flag of the United States Air Force.png USAF
Hizmet yılları 1942 - 1970
Rütbesi Albay
Birimleri 509. Mürettep Grubu
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Vietnam Savaşı
Madalyaları Gümüş Yıldızı Silver Star medal.jpg
Hava Madalyası AirMedalObverse.svg

Thomas Ferebee (d. 9 Kasım 1918 - ö. 16 Mart 2000), 6 Ağustos 1945'te Hiroşima üzerinde atom bombasını ilk defa insanlara karşı atan B-29 Enola Gay uçağının bombacısı.

11 çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Kuzey Karolina eyaletinin Mocksville kasabasında bir çiftlikte dünyaya geldi. 1935 yılında 17 yaşındayken "Lees-McRae College"'e girerek eğitim aldı. Basketbol, futbol ve atletizmde ödüller kazandı. MBL'nin önde gelen beyzbol takımlarından Boston Red Sox'ta oynamak için alıştırmalarla uğraştıysa da başaramayıp orduya katıdı. Dizinden yaralandığından piyade olarak hizmet edemeyince Uçuş okuluna girdi. Uçuş okulunda aldığı iki yıllık eğitimin ardından 60'tan fazla bombalama görevine katıldı. 1944 yılında Albay Paul Tibbets'in oluşturduğu ve yönettiği "509. Mürettep Grubu" adlı ekibe alınarak, atom bombası atmaya hazırlandı. 1945 yılında ünlü uçak Enola Gay'i kullandı. Savaştan sonra 1970 yılına kadar orduda kaldı. Hava kuvvetlerinden emekli olduktan sonra bir süre Orlando'da emlakçı olarak çalıştı. Ferebee de, atom bombasının atılması konusunda, komutanı Tibbets gibi, "Yapılması gereken bir işti ve yaptık, bu olaydaki rolüm nedeniyle üzgünüm" dedi. II. Dünya savaşı sonrasında Vietnam Savaşı'nda albay olarak bir yıl görev yaptı. 81 yaşında Florida'da evinde öldü. Ölümünden sonra eşi Mary Ann tarafından kendisine ait askeri doküman ve belgelri, Kuzay Carolina Tarih Müzesi'ne bağışlandı. Sonradan artacak olan büyük sayı 500.000'e ulaşılmadan önce atom bombasını ilk defa insanlara karşı kullandığı anda 80.000 kişi ölmüştü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Bombalamadan sonra Tinian Adasında Enola Gay`in önünde çekilen bir resim, bombacı Ferebee'nin elinde Norden nişangah aleti görülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]