İçeriğe atla

Thomas Couture

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Couture
Otoportresi
Genel bilgiler
Doğum adıThomas Couture
Doğum21 Aralık 1815(1815-12-21)
Senlis Oise, Fransa
Ölüm30 Mart 1879 (63 yaşında)
Val-d'Oise, Fransa
UyrukFransız
AlanıResim
Katıldığı akımlarAkademik sanat

Thomas Couture (21 Aralık 1815 – 30 Mart 1879), Fransız ressam ve resim öğretmeni.

Fransa'da Senlis Oise'de doğan Couture on bir yaşındayken ailesiyle birlikte Paris'e taşındı. Bu şehirde endüstriyel sanat okulu olan École des Arts et Métiers ve École des Beaux-Arts isimli güzel sanatlar okulunda eğitimine devam etti. École des Beaux-Arts'ta düzenlenen ve kazananın büyük prestij sahibi olduğu Prix de Rome yarışmasında altı kez başarısız oldu. Fakat, problemin kendisinde değil okulda olduğuna inanıyordu. 1837 yılında ödülü kazanmayı başardı.

1840 yılında, tarihi ve tür resimlerini Paris Salonu'nda sergilemeye başladı. Çalışmalarıyla pek çok madalya kazandı. Özellikle 1847 yılında yaptığı Les Romains de la décadence isimli başyapıtı büyük beğeni kazandı. Bu başarıdan kısa bir süre sonra Couture bağımsız bir atölye açarak resim eğitimi vermeye başladı.

Gelişmiş tekniği ilgi çeken ressam, 1840'ların sonu 1850'lerin başlarında, hem devletten hem de kiliseden duvar resimleri yapması için siparişler aldı. İlk iki siparişi hiçbir zaman tamamlayamayan sanatçının üçüncü çalışması eleştiriler alınca büyük üzüntü yaşadı ve 1860'ta Paris'i terk ederek doğduğu şehir olan Senlis'e döndü. Burada, genç ressamlar yetiştirmeye devam etti. 1867 yılında, fikirlerini ve metotlarını anlattığı akademik bir kitap yazdı.

Villiers-le-Bel, Val-d'Oise'de 30 Mart 1879'da vefat eden sanatçının cenazesi Paris'teki Père Lachaise Mezarlığı'na defnedildi.

Ressamın ünlü öğrencileri arasında Édouard Manet, Henri Fantin-Latour, John La Farge[1] ve Pierre Puvis de Chavannes yer alıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wilkinson, Burke. "The Life and Works of Augustus Saint Gaudens," Dover Publications, Inc., NY. sayfa 79.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Les Romains de la décadence (1847)