Thomas Brodie-Sangster

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Brodie-Sangster
Doğum16 Mayıs 1990 (34 yaşında)
Southwark, Londra, Birleşik Krallık
Diğer ad(lar)ıThomas Sangster
MeslekOyuncu
Etkin yıllar2001-günümüz

Thomas Brodie-Sangster (d. 16 Mayıs 1990), Thomas Sangster olarak bilinen İngiliz oyuncu. Game of Thrones'daki Jojen Reed rolüyle, Phineas ve Ferb çizgi dizisindeki Ferb Fletcher seslendirmesiyle, Richard Curtis'in Love Actually filmindeki Sam rolüyle ve 2014 filmi Labirent: Ölümcül Kaçış'taki Newt rolüyle tanınır.[1]

Ayrıca Sangster eleştirmenlerce beğenilen ama fazla bilinmeyen Death of a Superhero (Bir Süper Kahramanın Ölümü) filmindeki Donald Clarke, Bright Star (Parlak Yıldız) filmindeki Samuel Brawne ve Nowhere Boy (Sınır Tanımayan) filmindeki Paul McCartney rolleriyle popülaritesini arttırmıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sangster, Londra'da doğdu. Ava adında bir kız kardeşi vardır. Anastasia "Tasha" (Bertram) ve Mark Ernest Sangster'ın oğludur. Babası bir müzisyen ve film editörüdür. Sangster aynı zamanda Love Actually filminde görülen Hugh Grant'ın uzak akrabasıdır. Sangster'ın anne tarafından büyük büyükannesi Barbara (Randolph) Bertram ile Grant'ın büyükannesi kardeşlerdi. Sangster'ın büyük büyükbabası Anthony Bertram bir yazar, anne tarafından atalarından biri ise politikacı ve sömürgeci yönetici Sör Evan Nepean'dı.

Sangster bas gitar ve gitar çalıyor. Ayrıca Nowhere Boy adlı uzun metrajlı filmde solak olan Paul McCartney canlandırmasıyla sol elle gitar çalmayı öğrendi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sangster'ın ilk oyunculuk rolü bir BBC televizyon filmi olan Station Jim'di. Daha sonra başrole dâhil olduğu Bobbie's Girl, The Miracle of the Cards (Craig Shergold hikâyesine dayanıyor) ve Stig of the Dump gibi birkaç televizyon filminde göründü. Entrusted mini dizisindeki rolü ile 43. Yıllık Monte Carlo Televizyon Festivali'nde "Altın Su Perisi" ödülünü kazandı.[2] Love Actually, Liam Neeson'ın üvey oğlunu oynadığı film, Sangster'ın ilk büyük sinema filmiydi. Filmdeki bu rolüyle "Altın Satellite Ödülü"ne ve "Genç Sanatçı Ödülü"ne aday gösterildi.[3][4]

Sangster'ın diğer çıkışı ise Feather Boy romanının televizyon uyarlamasıyla ve James Franco'nun gençliğini oynadığı Tristan and Isolde'un film versiyonundaki rolü ile oldu. Ayrıca filmde Sangster'ın (çocuğun) kılıçla mücadele ettiği bir sahne yer alıyor. Daha sonra Sangster ticari olarak başarılı bir film olan Nanny McPhee'de yedi çocuğun en büyüğü olarak oynadı.

2007'de Doctor Who dizisinde iki bölüm ("Human Nature" and "The Family of Blood") süren bir hikâyede Timothy "Tim" Latimer adlı bir erkek öğrenciyi oynadı ve Big Finish'in (sesli kitap ve hikâye kayıtları yapan İngiliz şirketi) Doctor Who ses draması The Mind's Eye ve The Bride of Peladon adlı kayıtlarında konuk oyuncu olarak bulundu. Doctor Who'nun bu bölümlerinin çekimleri sırasında sesi kısıldı. Ayrıca Love Actually ve Nanny McPhee'nin başrolünü paylaştığı oyuncu Colin Firth'le 2007'de yayımlanan Valerio Massimo Manfredi'nin tarihî romanı The Last Legion'un film uyarlamasında birlikte oynadı. Aynı yıl içinde Love Actually'de başrolü paylaştığı oyuncu Olivia Olson'ın da seslendirme yaptığı Disney Channel animasyon serisi Phineas ve Ferb'de Ferb Fletcher karakterinin seslendirmenliğini yaptı. Aralık 2007 itibarıyla, İtalya'da çekilen bir televizyon dizisi olan Pinokyo'nun Hikâyesi üzerinde çalışıyordu. 2008'in Mart ayında, Sangster'ın Steven Spielberg'in The Adventures of Tintin (Tenten'in Maceraları) adlı filminde başrol olacağı açıklandı. Sangster çekimler 2008'in Ekim ayına ertelenince zamanlama sıkıntıları nedeniyle projeyi bıraktı ve rol Jamie Bell'e verildi. 2008'in Mart ayının sonunda, yönetmen Jane Campion'la birlikte onun Ben Whishaw ve Abbie Cornish'in başrollerde olduğu filmi Bright Star üzerinde çalışmaya başladı.

2009 Mart ayında Sangster Nowhere Boy filminde Aaron Johnson, Kristin Scott Thomas ve Anne-Marie Duff'a katıldı. Ödüllü sanatçı Sam Taylor-Wood'un yönettiği filmin konusu John Lennon'ın gençlik yılları ve onun hayatını şekillendiren iki kadın: annesi Julia (Duff) ve teyzesi Mimi (Scott Thomas). Bu Johnson ile 2004'teki Feather Boy filminden sonra ikinci ortak projeleri oldu.

Sangster Some Dogs Bite filminde Casey rolüyle ortaya çıktı. Hikâye, ailesini tekrar bir araya getirmek isteyen bir çocuğu anlatıyor. Casey (Sangster) küçük kardeşini de yanına alıp abisinin yardımıyla babalarını bulmaya çalışıyor.

Ayrıca Andy Serkis'le birlikte Anthony McCarten'ın Death of Superhero adlı romanından uyarlanan bir İrlanda filmi Death of a Superhero'da oynadı.[5]

Buna ek olarak, Sangster 2011 filmi The Last Furlong'da (Hideaways) Liam'ı oynadı. 2011 Nisan ayında, İngiliz dedektif dram dizisi olan Lewis'de bir bölüm konuk oyuncu, Adam Douglas olarak oynadı. 2012'de The Baytown Outlaws filminde Billy Bob Thornton, Natalie Martinez, Eva Longoria'nın yanında ve Ella Jones'un kısa filmi The Ugly Duckling'de oynadı.[6] Ayrıca HBO dizisi Game of Thrones'da Jojen Reed rolünde oynadı.[7] 2015'te Gerry Anderson'ın kukla dizisi Thunderbirds'ün ITV tarafından yapılan yeni versiyonunda Gordon ve John Tracy karakterlerinin seslendirmesini yapacak.

Sangster 20. yüzyıl Fox filmi The Maze Runner'da Newt karakterini oynadı. Filmin diğer yıldızları ise Teen Wolf dizisinden Dylan O'Brien, Skins dizisinden Kaya Scodelario ve Will Poulter. Newt karakterinin görevi Kayranlıları (filmdeki kişileri) korumak. Filmin silinmiş bir sahnesinde Thomas ( Dylan O'Brien) endişelendiği zaman onu sakinleştirdiğini görebilirsiniz.[8]

BBC2'de Wolf Hall'un 6 bölümlük televizyon uyarlamasında (21 Ocak 2015'te) Sangster Thomas Cromwell'ın koğuşundan Ralph Sadler'ı canlandıracak.

Brodie Filmleri ve Winnet Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sangster 2006'da annesi Tasha Bertram'la birlikte Brodie Filmleri'ni "yeni İngiliz yeteneklerine; yenilikçi yazarlara, aktörlere ve yönetmenlere film sanayisinde fırsatlar yaratmak için" kurdu. Şirket 2013 Mayıs ayında kapatıldı.[9]

Sangster basgitar çalıyor ve 2010 Ocak ayında annesinin vokalliğini yaptığı, grup Winnet'e katıldı.[1]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Rol Notlar
2002 Mrs. Meitlemeihr Çocuk 1 Kısa film
2003 Love Actually Sam
2005 Nanny McPhee Simon Brown
2006 Molly: An American Girl on the Home Front Boy in Spelling Bee
Tristan and Isolde Young Tristan
2007 The Last Legion Romulus Augustus
2009 Bright Star Samuel Brawne
Nowhere Boy Paul McCartney
The Alchemistic Suitcase Çocuk Kısa film
2010 Some Dogs Bite Casey Televizyon filmi
2011 My Left Hand Man Samuel Emerson Kısa film
Hideaways Liam
Death of a Superhero Donald Clarke
Albatross (film) Mark
2012 The Baytown Outlaws Rob
The Ugly Duckling The Ugly Duckling Kısa film
2013 Orbit Ever After Nigel
2014 The Maze Runner Newt
2015 The Maze Runner: Scorch Trials

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Rol Notlar
2001 Station Jim Henry Televizyon filmi
The Miracle of the Cards Craig Shergold
2002 Stig of the Dump Barney 6 bölüm
Bobbie's Girl Alan Televizyon filmi
London's Burning Stephen 14. sezonun 6. bölümü
2003 Hitler: The Rise of Evil Genç Hitler Televizyon filmi
Entrusted Thomas von Gall
Ultimate Force Gabriel Bölüm: "What in the Name of God"
2004 Feather Boy Robert Nobel 6 bölüm
2005 Julian Fellowes Investigates: A Most Mysterious Murder John Duff Bölüm: "The Case of the Croydon Poisonings"
2007- günümüz Phineas ve Ferb Ferb Fletcher (seslendirme)
2007 Doctor Who Timothy "Tim" Latimer Bölüm: "Human Nature" ve "The Family of Blood"
2008 Pinocchio Lampwick Televizyon filmi
2010 Some Dogs Bite Casey
2011 Lewis Adam Douglas Bölüm: "The Mind Has Mountains"
Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension Ferb Fletcher (seslendirme) Televizyon filmi
2012 Accused Jake Murray Bölüm: "Tina's Story" ve "Mo and Sue's Story"
2013–2014 Game of Thrones Jojen Reed 10 Bölüm
2014 American Dad! (seslendirme) Bölüm: "I Ain't No Holodeck Boy"
2015 Wolf Hall Rafe Sadler Mini Dizi
Thunderbirds are Go John Tracy (seslendirme) 26 bölümlük televizyon gösterisi
2020 The Queen's Gambit (dizi) Benny Watts

Müzik Videoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Sanatçı Rolü
2014 30 Minute Break The Luka State Boyfriend
Rain

Radyo Tiyatrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Rolü Notlar
2007 Country Life Boris İlk yayın 22 Mart 2007, BBC Radyo 4
The Mind's Eye Kyle Kaydedilme: 25,27 Temmuz 2007, Yayınlanma: Kasım 2007
2008 The Bride of Peladon Miner Kaydedilme: 26,27 Temmuz, Yayınlanma: Ocak 2008

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Winnet has recently been joined by Thomas Sangster on Bass and Leo Ferdorcio on Drums". Winnet-music.com. 19 Mayıs 2010. 4 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
  2. ^ biosstars.com. "Biosstars Database – The 43rd Annual Monte Carlo Television Festival". Biosstars.com. 20 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
  3. ^ "The International Press Academy's SATELLITE Awards". 18 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2020. 
  4. ^ "Annual Young Artist Awards for Hollywood's Teen & Child Stars". Youngartistawards.org. 10 Ekim 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
  5. ^ Sweeney, Ken (22 Ekim 2010). "Hobbit of a lifetime: Serkis act returns". The Irish Independent. 25 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
  6. ^ "Tales – About". 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
  7. ^ Ryan, Maureen (13 Temmuz 2012). "'Game of Thrones' Season 3 Casting News: 'Office,' 'Avengers' Actors Join The HBO Series". Huffington Post. 15 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2012. 
  8. ^ Alice Vincent, "Wolf Hall cast to include Damian Lewis and Mark Rylance" 5 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Daily Telegraph, 2 May 2014; accessed 30 December 2014.
  9. ^ "Brodie Films". Brodie Films. 18 Temmuz 2009. 14 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2020.