İçeriğe atla

Thin Ice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
267 – "Thin Ice"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
 • Nicholas Burns – Sutcliffe
 • Asiatu Koroma – Kitty
 • Peter Singh – Pie-Man
 • Simon Ludders – Overseer
 • Tomi May – Dowell
 • Austin Taylor – Spider
 • Ellie Shenker – Dot
 • Kishaina Thiruselvan – Harriet
 • Badger Skelton – Perry
Prodüksiyon
SenaristSarah Dollard
YönetmenBill Anderson
YapımcıNikki Wilson
Yürütücü yapımcı(lar)Steven Moffat
Brian Minchin
Bölümün müzik bestecisiMurray Gold
Seri10. sezon
Süre45 dakika
Tarih29 Nisan 2017
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"Smile"
"Knock Knock"

Thin Ice, İngiliz yapımı bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun onuncu sezonunun üçüncü bölümü. Bölüm, ilk kez 29 Nisan 2017 tarihinde BBC One kanalında yayınlandı. Sarah Dollard'ın yazdığı bölümün yönetmenliğini Bill Anderson üstlendi.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor ve Bill, kendilerini 1814 Londra'sında donmuş Thames Nehri'nin üstünde bulur. Döneme uygun kıyafetleri giyip dışarı çıktıktan sonra TARDIS, buzun altında kimliği belirsiz ve bir kilometre uzunluğunda büyük bir yaşam formu tespit eder.

Kitty liderliğindeki çocuklardan oluşan yankesici grubundan Spider, Doktor'un sonik tornavidasını çalar. Doktor ve Bill, Spider ve Kitty'nin izini sürer. Buzun altında yeşil ışıklar Spider'ın ayaklarına dolanır ve onu aşağıya çeker. Doktor, Spider'ı kurtarmaya çalışsa da ancak sonik tornavidasını kurtarabilir. Bill, Doktor'un bu duruma pişman olmaması nedeniyle rahatsızlık duyar. Kitty'yi bulurlar ve bulundukları yere daha fazla insan getirdikleri için para aldıklarını öğrenir.

Doktor ve Bill, dalış kıyafetlerini giyerek ışıkların kendilerini almasına izin verir. Işıkların tuhaf balıklara ait olduğunu ve dev bir deniz yaratığın Spider ve diğerlerini yemiş zincirler tarafından kuşatıldığını görürler. Karaya döndükten sonra ikili, Kitty'nin Lord Sutcliffe'in vârisleri olduğunu öğrenir. Sutcliffe, ailesinin yaratığı kullandığını onaylar. Kurbanları besleyip atıklarını kömür için süper güçlü bir yedek olarak toplayıp satarak servetlerini arttırmaya başladığını söyler. Doktor'un daha fazlasını öğrenmesinden korkan Sutcliffe, Doktor ve Bill'i balık yemi olmaları için en az kayıp olacak şekilde bomba hazırlar ve onları bombanın yakınına bağlar.

Doktor ve Bill oradan kaçmayı başarır ve Bill, Kitty ve diğer yetimlerle iş birliği yaparak insanları buzdan uzaklaştırır. Doktor bombayı alır ve yaratığın zincirlerinin olduğu yere yerleştirir. Sutcliffe, bombayı ayarlarken yaratık serbest kalır ve Sutcliffe dondurucu suda kaybolur. Doktor'un bu yaptığı Sutcliffe'in ölmesine neden olur ve tarihi değiştirerek Suttcliffe'in tüm mal varlığı yetimlere kalmasını sağlar.

Doktor ve Bill günümüze döndüklerinde Nardole, Doktor'u dünyada kalma yeminini bozduğu için azarlar. Bill, eski gazetelerde yetimlerin iyi bir hayat yaşadığını görür ancak deniz yaratığıyla ilgili hiçbir şey söz edilmemiştir. Üniversitenin altındaki kasayı kontrol etmeye giden Nardole, kasanın arkasında birinin tekrar tekrar kasaya vurduğunu duyar. Nardole, Doktor'un uygun talebi üzerine onu yalnız bıraktığın ve kasayı kendisinin koruyacağını söyler.

Önceki bölümlerle bağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor, daha önce Frost Fuarları'na katıldığından bahsetmiştir. A Good Man Goes to War başlıklı bölümde River Song, doğum gününü On Birinci Doktor'un 1814 Fuarı'nda kutladığını ve onlara Stevie Wonder'ın serenat yaptıklarını söylemiştir.[1]

The Zygon Invasion'da Clara'yı terk ederken sesli mesajında kullandığı gibi Doctor Disco adını bu bölümde de kullanmıştır.[1]

Deniz yaratığıyla ilgili hiçbir haberin olamasına ilişkin Doktor, Bill'e insanların olağanüstü olayları unutmak için çabaladığını ve her yıl meydana gelen sayısız uzaylı işgallerini görmezden geldiğini söylemiştir. Daha önce Remembrance of the Daleks hikâyesinde Yedinci Doktor, Loch Ness Canavarı ile Zygon gambiti ve Yer altındaki Yetiler hakkında kayıtları olmadığı için Ace'e türlerinizin kendini aldatmada en şaşırtıcı kapasiteye sahip olduklarını söylerken; In the Forest of the Night bölümünde On İkinci Doktor, Clara'ya insanın süper gücünün olağanüstü olayları unutmak olduğunu söylemiştir.[1]

Yapılan dış göndermeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Luke Clenell'ın The Frost Fair of 1814 adlı eseri.

Yetimlerle olan bir sahnede Doktor, Heinrich Hoffmann'ın Struwwelpeter eserinden The Story of Little Suck-a-Thumba başlıklı bir öykü okumuştur. Bu kitap aslında ilk kez 1845 yılında yayımlanmıştır.[2]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Onuncu sezonun ikinci bloğunun okumaları 18 Temmuz 2016'da yapılırken, Thin Ice ve dördüncü bölüm olan Knock Knock'ın çekimleri 1 Ağustos 2016 tarihinde başladı.[3][4]

Bölümün adı olan Thin Ice, daha önce Doctor Who'nun klasik serisinin yapılması planlanan 27'inci sezonun son hikâyesi için Buz Savaşçılarının dönmesi üzerine önerildi. Ancak 27'inci sezondan vazgeçilince bu plan gerçekleştirilmedi. Big Finish Productions adlı yapımcı, 2011 yılında bu hikâyeyi bir radyo oyununa uyarladı ve hikâyenin adını Thin Ice koydu.[1]

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, yayınlandığı gece 3,76 milyon seyirci tarafından izlenerek önceki iki bölümün altında kaldı. Reytinglerde Britain's Got Talent, All Round to Mrs. Brown's ve Casualty programlarının ardından dördüncü oldu.[5] Toplam 5,61 milyon seyirciye ulaşan bölümün Appreciation Index skoru 84 olarak belirlendi.[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Doctor Who: Thin Ice geeky spots and Easter eggs". Denofgeek.com. 30 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2017. 
 2. ^ Hogan, Michael (29 Nisan 2017). "Doctor Who: Thin Ice, series 10 episode 3 review - a touch of nostalgia keeps old-fashioned caper rollicking along". The Daily Telegraph. 5 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2017. 
 3. ^ Fullerton, Huw (19 Temmuz 2016). "Pearl Mackie is getting us all excited about the next series of Doctor Who". Radio Times. 28 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 4. ^ "Series 10: Block 2 Filming Begins". Doctor Who TV. 1 Ağustos 2016. 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2016. 
 5. ^ "Thin Ice - Overnight Viewing Figures". Doctor Who News. 1 Mayıs 2017. 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2017. 
 6. ^ Marcus (15 Mayıs 2017). "Thin Ice - Official Ratings". Doctor Who News. 16 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
 7. ^ Marcus (1 Mayıs 2017). "Thin Ice – Audience Appreciation:84". Doctor Who News. 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]