Thich Quang Duc

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thich Quang Duc
Doğum1897
Hội Khánh, Khánh Hòa, Fransız Çinhindi
Ölüm11 Haziran 1963 (65-66 yaşında)
Saigon, Güney Vietnam
Ölüm sebebiKendini yakarak intihar
MilliyetVietnamlı
MeslekBudist rahip
DinBudizm

Thich Quang Duc (1897 - 11 Haziran 1963), kendisini yakarak öldüren Vietnamlı Budist rahip.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam'ın orta kesiminde bulunan Khánh Hòa eyaletinin Vạn Ninh bölgesindeki Hội Khánh köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Lâm Văn Tức'dur. Yedi yaşında dünyevi işleri bırakıp, dayısı ve ruhani lideri olan Thích Hoằng Thâm'ın rehberliğinde Budizm felsefesi ve doktrini üzerine kafa yormaya başladı. Yirmi yaşında Thích Quảng Đức ismiyle rahiplik unvanını aldı. Sonrasında Ninh Hòa yakınlarındaki bir dağda inzivaya çekilip üç yıl burada Budizmle iç içe bir hayat sürdü.

Üç yıl süren münzevilikten sonra tekrar insanların arasına karıştı. Dharma felsefesini yaymak üzere tüm Vietnam'ın farklı bölgelerine seyahatler düzenledi. 1932 yılında Ninh Hòa'daki Budist Meclisi'ne müfettiş olarak atandı. Daha sonra doğum yeri olan Khánh Hòa'ya geçip buradaki keşişleri eğitme görevini üstlendi. Burada kaldığı süre içerisinde 14 farklı tapınak inşasının sorumluluğunu aldı. 1934 yılında Budizmi insanlara anlatıp bu öğretiyi yaymak üzere Güney Vietnam'a gitti. Ardından Kamboçya'ya geçip, 2 yıl burada yaşadı. Güney Vietnam'a döndükten sonra, 17 yeni tapınağın inşasında görev aldı. Saigon yakınlarındaki Gia Dinh eyaletinde bulunan Phú Nhuận bölgesine, 31 tapınağın sonuncusu olan Quán Thế Âm tapınağını inşa etti. Tapınağın bulunduğu caddeye Thich Quang Duc ismi verilmiştir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Takvimler 11 Haziran 1963'ü gösterdiğinde Thick Quang Duc, Güney Vietnam hükûmetinin din adamlarına yaptığı baskı ve eziyetleri protesto etmek için Saigon'un işlek bir caddesinde kendisini yakmıştır. Görgü tanıklarının ifadesine göre Duc, iki öğrencisiyle birlikte yolun ortasında durup arabadan usulca inerek yere oturmuş ve talebelerinden üzerine benzin döküp kendisini yakmalarını istemiştir. Yandığı an hiç kıpırdamamış, ses çıkarmamıştır.