Theristicus caudatus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theristicus caudatus
CURICACA ( Theristicus caudatus ).jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Threskiornithidae
Alt familya: Threskiornithinae
Cins: Theristicus
Tür: T. caudatus
İkili adlandırma
Theristicus caudatus
Boddaert, 1783
Theristicus caudatus map.svg
Dağılımı

Theristicus caudatus Threskiornithidae familyasında yer alan bir aynak türüdür. Oldukça büyük bir aynak olan bu kuş Güney Amerika'nın doğusu ve kuzeyinde açık alanlarda bulunur.

Taksonomi ve sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önceleri benzer Theristicus melanopis türü bu türün bir alt türü olarak kabul edilmekteydi. Ancak bu tür hemen hemen tamamen Güney Amerika'nın daha serin kısımlarında bulunur, göğsünün alt kısmı koyu gri değil ten rengidir ve kanatlarında beyaz renkli kısımlar bulunmaz. İki alt türü vardır:

  • Th. c. caudatus (Boddaert, 1783)
  • Th. c. hyperorius (Todd, 1948)

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu yaklaşık 75 cm'dir. Boynu ten rengi, karnı ve uçuş tüyleri siyah renklidir. Kanatlarında büyük beyaz bir kısım bulunur. Uçarken görece kısa bacakları kuyruğun arkasına geçmez. Gagası ve gözlerin etrafındaki tüysüz deri siyahımsıdır. Ayakları ise kırmızı renklidir.

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarlalar, bataklıklar, savanlar ve otlaklar gibi çeşitli açık alanlarda yaşarlar. İki ana popülasyonu vardır. Th. c. caudatus Güney Amerika'nın kuzeyinde ve ortasında Kolombiya, Venezuela, Guyana ve Brezilya'da bulunur. Th. c. hyperorius ise Güney Amerika'nın ortasından güneye Brezilya'nın güneyi, Bolivya'nın kuzeyi, Paraguay, Uruguay ve Arjantin'in kuzeyinde buşunur. Hemen hemen tamamen tropikal ya da subtropikal ılıman düzlüklerde yaşar. Sınırlı sayıda bölgede biraz daha yüksek rakımlara çıktığı görülmüştür. Göçmen değildir ancak bölgesel olarak yer değiştirebilir. Panama'da geçici konuk olarak gözlemlenmiştir.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Böcekler, örümcekler, kurbağalar, sürüngenler, salyangozlar, omurgasızler ve küçük memelilerle beslenir. Yuvasını ağaçlara yapar. Dişi kuş iki ila dört arasında yumurta yumurtlar.