Theofano (Stavrakios'un eşi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Theofano Bizans İmparatoru Stavrakios'un imparatoriçe eşidir. Günah Çıkartıcı Theofanis'in Vakainamelerine (kroniklerine) göre, Theofano, İmparatoriçe İrini (797–802 arası hükümdar) ile akrabadır, Her iki kadın da Atina'dandır fakat bu akrabalığın içeriği bilinmemektedir.

İmparatoriçe[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Aralık 807 tarihinde Theofano, Stavrakios ile evlenmiştir. Evlilik tarihi, Theofanis tarafından kaydedilmiştir. Stavrakios, I. Nikiforos'un bilinen tek oğludur. 803 yılından itibaren babası ile ortak imparatordu. Theofano başka birisi ile nişanlıydı ancak imparatorluk görücülük gösterisine katılmıştır. Muhtemelen yeni hanedanın öncülleri ile meşru bağlantı sağlamak için seçilmiştir.

Kayınpederi, tahta ulaştığında duldu. Kıdemli imparatoriçenin olmaması nedeniyle, kayınpederinin hükümdarlığında tek imparatoriçeydi.

26 Temmuz 811 tarihinde Nikeforos Pliska Muharebesi'nde Krum'a karşı savaşırken öldürülmüştür. Bizans ordusunun çoğunluğu imparator ile beraber yok edilmiştir, savaş Bizans tarihinin en kötü mağlubiyetlerinden biri olarak kabul edilir. Kurtulmayı başarabilen çok az kişiden biri olan Stavrakios imparator oldu.

Stavrakios, savaş alanından yara almadan kurtulmamıştı. Sol tarafını felç eden boynuna yakın bir kılıç yarası vardı. İmparatorluk muhafızları onu Hadrianapolis şehrine götürdüler fakat yaraları tamamen hiçbir zaman kapanmadı. Stavrakios'un durumu, ardılını öncelikli hale getirdi, sarayda iki hizip ortaya çıktı. Bir grup imparatorun karısı Theofano etrafında toplandı. Diğer grup ise kocası I. Mihail Rangabe'yi tahta geçirmek isteyen, imparatorun kızkardeşi Prokopia etrafında toplandı.

Stavrakios, açıkça karısı Theofano'yu ardılı seçmeye yakındı. İmparatoriçe İrini'den hemen sonra ikinci imparatoriçe naipliği ihtimali, soyluların Mihail ve Prokopia'yı desteklemelerine neden oldu. Diğer faktörler ise, Krum ile devam eden savaş ve Şarlman ile imparatorluk unvanının meşrutiyeti üzerindeki görüşmelerdir.[1] Stavrakios, ardılı olarak Mihail namına tahtan feragat etmesi için tehdit edildi. 2 Ekim 811 tarihinde feragat gerçekleşti.

Stavrakios ve Theofano Manastır hayatı yaşamaya başladılar. Theofanis, Theofano'nun kendi manastırını kurduğunu kaydeder. Vakanüvis, bu manastırın adını şüpheli bir isim olan "Ta Hebraïka" olarak belirtir.[2] Çünkü bu isim Yunanca ya İbranilere ya da Yahudilere ait bir şey anlamına gelir.

Ölüm yılı bilinmemektedir.10. yüzyılda, Konstantinos Porfirogennetos, Stavrakios ve Theofano'nın Konstantinopolis'te Kutsal Üçleme manastırında aynı kabri paylaştıklarını kaydetmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Romilly James Heald Jenkins, Byzantium: The Imperial Centuries (1966).
  2. ^ a b Adelbert Davids, The Empress Theophano (1995).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Theofano (Stavrakios'un eşi)
Doğumu:  ? Ölümü:  ?
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Theodote
Bizans İmparatoriçe eşi
811
Sonra gelen
Prokopia