Teodora (I. Justinianos'un eşi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Theodora (I. Justinianos'un karısı) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Teodora
Meister von San Vitale in Ravenna 008.jpg
Doğum Teodora
~500
Kıbrıs
Ölüm 28 Haziran 548
Konstantinopolis (bugünkü İstanbul)
Ölüm sebebi Kanser
Bedeninin bulunuşu Lahdinin yeri bilinmiyor.
Defin yeri Havariyyun Kilisesi (bugünkü Fatih Camii)
Anıtlar San Vitale Bazilikası, Ravenna-İtalya
Museum of Ancient Art, Milano-İtalya
Etkin yıllar 1 Ağustos 527 - ölümü (28 Haziran 548)
Dönem Justinian Dönemi, 6.yy
Yerine geldiği Euphemia
Yerine gelen Aelia Sophia
Evlilik(ler) I. Justinianos
Ebeveyn(ler) Akasios(babası)
Aile Kız kardeşleri: Komito
Anastasia

Teodora (Bazı kaynaklarda Theodora olarak da anılır), (d. ~500 - ö. 28 Haziran 548), İmparator I. Justinianos'un eşidir. Soylu olmadığı halde imparatoriçe olan, aşk ve cinselliğin sembolü olmuş birisidir.

Teodora'nın annesi pagan rahibesi, babasıysa donanmada subaydır. Teodora 13 yaşında babasını kaybetmiştir. Babasını kaybettikten sonra annesi hipodromda çalışan birisiyle zorunlu olarak evlenmiştir.

Theodora(ortada)

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparatoriçe Teodora, M.S. 28 Haziran 548 tarihinde, yaygın kabule göre, kanserden ölmüştür. Naaşı İstanbul'daki Havariyyun Kilisesi'ne gömülüdür. İstanbul'un Fethi'nden sonra kilise yıkılarak yerine Fatih Camii yapılmıştır. Havariyyun Kilisesi'ndeki lahitler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmekteyse de Theodora'nın lahti kayıptır.

Dini yönü[değiştir | kaynağı değiştir]

Teodora monofizitleri koruyucu yasalar çıkartmış, onlara ait kiliseler oluşturmuş ve monofizit inanca sahip bir rahibi patrik olarak atanması için İmparator Justinianos'a baskı yapmış ve başarmıştır. Ancak Papa'nın enterdi tehditleri üzerine patrik görevinden alınmıştır.

Yönetimdeki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Teodora, eşi ve Bizans İmparatorluğu'nun imparatoru olan Justinianos'a devlet işlerinde destek çıkmış, bazen de onu kendi yönüne çekerek etkilemeyi başarmıştır. Teodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika Ayaklanması'dır. Bu ayaklanma sonucunda Justinianos sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Teodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Justinianos'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür. Daha sonra Justinianos asileri Hipodrom'a kapatıp katlettirmiştir.

Dönemin yazarları Teodora'nın yönetimdeki etkisini olumsuz yönde açıklamıştır. Prokopius Teodora'nın onun huzuruna çıkacakları saatlerce beklettiğini ve zindanları kendisine muhalif insanlarla doldurduğunu belirtir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]