Theodor Escherich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theodor Escherich
Escherich, Theodor.jpg
Doğum 29 Kasım 1857
Ansbach, Bavyera Krallığı
Ölüm 15 Şubat 1911 (53 yaşında)
Viyana, Avusturya-Macaristan
Eğitim Würzburg Üniversitesi
Kiel Üniversitesi
Berlin Humboldt Üniversitesi
Evlilikler Margaretha Pfaundler
Kariyeri
Dalı Pediatri, bakteriyoloji
Doktora
danışmanı
Carl Jakob Adolf Christian Gerhardt
İmza
Theodor Escherich signature.svg

Theodor von Escherich (29 Kasım 1857 - 15 Şubat 1911), Alman-Avusturyalı bir pediatrist ve bakteriyolog. Münih, Graz ve Viyana üniversitelerinde profesördü. 1919'da onun adına Escherichia coli olarak adlandırılacak olan bakteriyi keşfetti ve özelliklerini tanımladı. Ansbach'da (Almanya'nın Mittelfranken bölgesinde) doğdu, Viyana'da öldü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodor Escherich 1881'de tıp doktoru oldu. Kendini bakteriyolojiye adadı ve 1884'te bebek dışkılarını değerlendirmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

1890'da Graz'da Karl-Franz Universitesi'nde Pediyatri Profesörü unvanını aldı. 1894'te tıbbın bu sahasında ordentliche Professor (tam profesör) unvanını alan üçüncü kişi oldu. 1902'de Viyana Üniversitesi'nde Pediyatri Profesörü olup St.-Anna-Kinderspital 'ın (St. Anna Çocuk Hastanesi) yöneticiliğini yaptı.

Escherich 1903'te "Säuglingsschutz" (Çocuk Koruma Derneği) kurmasıyla ünlü oldu ve yüksek profilli bir süt emzirme kampanyası başlattı

1906'da Kaiserlich-königlich Hofrat (Saray danışmanı) unvanıyla onurlandırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Barbara A. Oberbauer: Theodor Escherich - Leben und Werk. FAC, Vol. 11,3. [Paul-Ehrlich-Gesellschaft für Chemotherapie e.V.]. Futuramed-Verlag, Munich, Germany 1992, ISBN 3-923599-66-8
  • Theodor Hellbrügge (Hrsg.) et al.: Gründer und Grundlagen der Kinderheilkunde. Documenta pädiatrica, Vol. 4. Hansisches Verlagskontor, Luebeck, Germany 1979 - ayrıca Theodor Escherich tarafından Grundlagen und Ziele der modernen Pädiatrie um die Jahrhundertwende da bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]