The Man from Earth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Man From Earth (Dünyalı)
The Man From Earth
"Dünyalı" filminin sinema afişi
YönetmenRichard Schenkman
YapımcıRichard Schenkman
Eric D. Wilkinson
SenaristJerome Bixby
OyuncularDavid Lee Smith
William Katt
Richard Riehle
Görüntü yönetmeniAfshin Shahidi
KurguNeil Grieve
StüdyoFalling Sky Entertainment
DağıtıcıAnchor Bay Entertainment
CinsiSinema filmi
TürüDram,bilimkurgu
RenkRenkli
Yapım yılı2007
Çıkış tarih(ler)i10 Haziran 2007 ABD
Süre87 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Diğer adlarıJerome Bixby's The Man from Earth (ABD)
Resmî sitesi

Dünyalı[1] 2007 ABD yapımı dramatik bilimkurgu filmdir. Özgün adı The Man From Earth'tür. Senaryosunu Jerome Bixby'nin yazdığı filmin yönetmeni Richard Schenkman'dır. Filmin önemli rollerinde David Lee Smith, William Katt, Richard Riehle ve Tony Todd oynamışlardır. Richard Schenkman aynı zamanda filmin yapımcılarından biridir ve filmin tema müziği olan "Forever"'ın da sözlerini yazmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman (David Lee Smith) ortada hiçbir neden yokken aniden istifa edip gitmeye hazırlanırken, veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan bir açıklama yapmasını isterler. Önceleri suskun kalan Oldman büyük ısrar ve baskılar karşısında arkadaşlarına hikâyesini anlatmaya başladığında bir tarih öyküsü dinlediğini zanneden arkadaşlarının görüşü tarihi anlatmaktaki başarısı konusunda takdir toplar. Bunun nasıl olduğunu soran arkadaşlarına okumak için bol vakti olduğunu söyler. Arkadaşları soruları derinleştirip bu zamanın sırrı konusunda ısrarcı davrandıklarında John ikna olur ve sırrını açıklamaya karar verir. Anlattığına göre profesör Oldman 14.000 yaşındadır ve bir Cro-Magnon tarih öncesi, mağara adamı olarak mağarada başlayan yaşamı bugüne kadar süregelmiştir ve hayatının 35. yılından sonra bu süre zarfında hiç yaşlanmamıştır. İlk olarak Sümerlerde 2000 yıl kadar yaşadığını, daha sonra Babilde Hammurabi'nin Krallığına tanıklık ettiğini söyler. Konuyla ilgili uzmanlık alanlarına göre diğer 5 profesör sorular sormaya başlar. Bu soruları John, doğrudan birinci ağız olarak yanıtlar. Arkeoloji alanında çalışan arkadaşı her ne kadar yanıtları mükemmel doğrulukta olsa da bu yanıtlara konuyla ilgili metinlerin okunmasıyla ulaşılacağını söyler. Bunun üzerine John biraz daha sübjektif değerlendirmeler yapar. Buna Babil'den sonra Doğu'ya gittiğini ve muhteşem Buddhayı tanıdığını söyler. Nasıl olup da bu kadar uzun yaşadığının bilimsel bir açıklaması olup olmadığını ortamdaki biyoloji profesörü teknik olarak mümkün olabileceği şeklinde açıklar. Bunun üzerine öyküye bilimsel diyalektik çerçevesinde yaklaşan arkadaşlarını içine çeker. Buddha'nın öğrencilerinden biri olarak asırlarca Doğu'da yaşadıktan sonra ne yaptıklarını soranlara bu kez Kudüse gittiğini söyleyince Hristiyan dogmasına sıkı sıkıya bağlı bir profesör şiddetle karşı çıkar. Biyolog kendisinin bir havari olmasının Johnla sohbeti çok eğlenceli bir hale getireceğini ileri sürdüğünde John daha da büyük bir sürprizle yanıt verir. O zamanki bilgisizliği ve tüm bu bilgileri nasıl elde ettiği sorusunu takiben yaşlanmadan dikkat çekmemeyi nasıl başardığı sorusu mantıkçı yaklaşımla sorulur. Bunları da şu şekilde yanıtlamaktadır: İnsanlık 14000 yıl önceden beri tüm bilgiyi öğrenirken John da bunu eşzamanlı olarak öğrenmiştir. Hemen 13.yüzyılda bir tarihi sorup John'un 'saçma' oyununa son vermek isteyen ve baştan beri şiddetle karşı çıkan Edebiyatçıya geçen yılın aynı gününde aynı saatinde nerede olduğunu hatırlayıp hatırlamadığını sorarak müthiş bir cevap verir. İkinci soruya ise bulunduğu çevrede yaşlanmadığının fark edilmemesi için de sürekli olarak yer değiştirmesi gerektiğini, bu nedenle yüzlerce kez adres ve ülke değiştirdiğini anlatır.

Christoph Colomb ile Yeni Hint Kıtası (Bugünkü Amerika)'nın keşfine katıldığını bir ara dünyanın yuvarlak olduğundan emin olamayıp, sonuna gelip sonsuzluk çukuruna düşmekten korktuğunu anlatır. Van Gogh'un kendisindeki tablosunun ise orijinal olduğunu ve ressamla uzun dönem arkadaşlık ettiğini söyler. Gece boyunca anlattığı bu hikâyelere dayanamayan akademisyenlerden biri Psikiyatrist olan Fred'i arar. Fred geldiğinde ilk başta son derece sakin bir konuşma yaparken Fred bir anda silahını John'a doğrultur. Ne var ki Fred eşini kaybettiği için depresyondadır. Ortamı terk eder, John bir süre daha öyküye devam ederken Fred yeniden döner ve John'a bu saçmalığı sona erdirmesini yoksa kendisini incelenmek üzere bir kliniğe kapatacağını söyler. Bu tehdit karşısında John mantıklı olanı yapar ve tüm bunların bir hikâye olduğunu söyler. Arkadaşları zaten bir türlü inanmadıkları bu hikâyede inanmak istedikleri bu sonucu duyunca hiç sorgulamadan sert sitemlerle ortamı terk ederler. Ne var ki ortamda kalan Fred John'dan öyle bir şey duyar ki kendisi orada kalp krizi geçirir ve ölür. Film John'un bölgeyi terk etmesi ve kendisiyle olmak isteyen kişiyi de yanına almayı kabul etmesiyle biter.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu düşük bütçeli bağımsız film sadece 200.000 dolara malolmuştur.[2] Zaten filmde hiçbir aksiyon sahnesi yer almaz. Bütün film nerede ise tiyatrovari bir atmosferde, tek bir odanın içinde geçer.
  • Filmin yapımcılarından Eric D. Wilkinson bu filmi izin almadan internette dağıtan BitTorrent dosya paylaşım ortamı kullanıcılarına kamuoyu önünde teşekkür etmiş ve filmin tanıtımının onlar olmadan bu kadar iyi yapılamayacağını ifade etmiştir.[3]
  • Film bir bakıma K-PAX (2001, Iain Softley) filmi ile benzerlikler gösterir. K-PAX'ta da Kevin Spacey'in anlattığı uzaydan geldiğine dair hikâyenin gerçek mi yoksa uydurma mı olduğuna bir türlü karar verilemiyordu.

Filmin müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde kullanılan müzik parçları şunlardır;[4]

  • "Forever"

Sözler: Richard Schenkman
Müzik: Mark Hinton Stewart
Seslendiren: Chantelle Duncun

  • "7. Senfoni 2. bölüm"

Ludwig van Beethoven

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "sinemalar.com Türkçe isim için referans". 27 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2008. 
  2. ^ en:The Man from Earth
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2008. 
  4. ^ "IMDb soundtrack sayfası". 11 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

IMDb'de The Man from Earth