The Lost World (film, 1925)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Lost World
The Lost World
"The Lost World" filminin özgün sinema afişi
Yönetmen Harry O. Hoyt
Yapımcı Earl Hudson
Senarist Marion Fairfax
Arthur Conan Doyle (Roman)
Oyuncular Bessie Love
Lewis Stone
Wallace Beery
Müzik R.J. Miller (1991)
Görüntü yönetmeni Arthur Edeson
Kurgu George McGuire
Stüdyo First National Pictures
Dağıtıcı First National Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera,fantezi,bilimkurgu
Renk Siyah-beyaz (Elle renklendirilmiş)
Yapım yılı 1925
Çıkış tarih(ler)i 2 Şubat 1925
Süre 106 dakika (64 ila 100 dakika arasında süren 4 versiyonu daha var)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil Sessiz.Ara yazıları İngilizce.
Diğer adları Le Monde Perdu (Fransa)
Un Mondo Perduto (İtalya)
El Mundo Perdido (İspanya)
Die Verlorene Welt (Almanya)

The Lost World 1925 ABD yapımı fantastik macera filmdir.Filmin adının Türkçe karşılığı Kayıp Dünya dır.Senaryosunu Marion Fairfax 'ın Sir Arthur Conan Doyle 'un 1912 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlayıp yazdığı filmin yönetmeni Harry O.Hoyt'tur.Başlıca rollerinde Bessie Love, Lewis Stone, Wallace Beery, Lloyd Hughes, Alma Bennett ve Arthur Hoyt rol almışlardır. Filmde romanın yazarı Sir Arthur Conan Doyle 'un da bir rolü vardır.Filmin özel efektlerini daha sonra ünlü orijinal King Kong filminin de özel efektlerini yapacak olan Willis O'Brien yapmıştır. Tek kare çekimlerle (stop motion) gerçekleştirilen özel efektler o dönem için son derece yenilikçi idi. Günümüzdeki Jurassic Park filmlerinin atası sayılan bu siyah beyaz film sessiz çekilmiştir.Film orijinal olarak her sahnesi başka bir tonda olmak üzere elle renklendirilmişti.Zaman içinde birçok tahribata uğrayan filmin çeşitli uzunluklarda ve birbirinden farklı sahneler içeren 5 versiyonu mevcuttur.Son restore edilen ama yine de eksik sahneleri olan en uzun versiyonu 106 dakikadır.Filmde Amazon ormanlarının derinliklerinde tarih öncesi çağın hüküm sürdüğü bir bölgenin var olduğu duyumunu alan bilim insanı,avcı ve habercilerden oluşan bir grubun macera dolu keşif gezisi konu edilmektedir.

"The Lost World", 1998 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete muhabiri Edward Malone (Lloyd Hughes) Gladys Hungerford (Alma Bennett) 'a evlenme teklif eder,ancak Gladys yalnızca meziyetleri olan tanınmış bir eylem adamı ile evlenebileceğini açıkça söyler. Bunun üzerine Malone gazetedeki patronundan kendisine serüven yaşayabileceği heyecanlı ve aktif bir görev vermesini ister. Patronu da ona yakında "kayıp bir dünya" ya keşif seferi düzenlemeyi planlayan Profesör Challenger (Wallace Beery) ile bir röportaj yapması için görev verir. Profesör Challenger 'ın kendisi gibi bilim insanı olan arkadaşlarından biri söz konusu bölgede mahsur kalmıştır,kızı Paula White (Bessie Love) ise kaçarak Londra'ya dönebilmiştir. Dinozorların varlığının tek canlı tanığı odur. Malone Profesör'ün Güney Amerika'ya yapacağı keşif gezisi için oluşturduğu ekibe dahil olur. Ekipte ünlü avcı John Roxton (Lewis Stone) da vardır. Geziyi Malone'un gazetesi finanse edecektir. Ekip Amazon ormanlarının derinliklerindeki ücra ve izole plato 'ya ulaştığında burada tarih öncesi çağlardan kalma dinozorların ve maymun-adamların yaşadığını görürler. Hayatlarını zor kurtarırken beraberlerinde bir Brontozor 'u da Londra 'ya getirmeyi de başarırlar.Burada zincirlerinden kurtulan yaratık şehri teröre boğar, binaları köprüleri yıkar ve denize ulaşarak özgürlüğüne doğru yüzer. Malone ise yeni sevgilisi Paula White ile evlenir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü
Bessie Love Miss Paula White
Will Snow Sir John Roxton
Wallace Beery Prof. Challenger
Lloyd Hughes Edward E. Malone
Alma Bennett Gladys Hungerford
Arthur Hoyt Profesör Summerlee
Margaret McWade Mrs. Challenger
Bull Montana Maymun adam
Frank Finch Smiles Austin (Challenger'ın uşağı)
Jules Cowles Zambo (Roxton'un hizmetçisi)
George Bunny Colin McArdle
Charles Wellesley Binbaşı Hibbard
Jocko the Monkey Jocko
Arthur Conan Doyle Kendisi

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1998 yılında film Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik önemi bakımından ABD Ulusal Film Arşivi tarafından muhafaza edilmesi için seçilmiştir.
  • 1925 yapımı bu film artık bir kamu malıdır.[2]
  • Bu film bir yolcu uçağında yolculara seyrettirilen ilk film olma özelliğini de taşıyor.Imperial Airways 'in 1925 yılında düzenlediği Londra-Paris arası bir uçuşta gösterilmişti ve o tarihte üretilen filmler son derece yanıcı/parlayıcı olan nitrat bazlı materyalden yapıldığı için zaten ahşap ve kumaştan yapılmış olan uçakta büyük bir risk oluşturmuştu.
  • Filmin adapte edildiği romanın yazarı Sir Arthur Conan Doyle (d.1859 - ö.1930) ünlü Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısıdır.Bu filmde kısa bir de rolü vardır.
  • Özel efekt uzmanı Willis H.O'Brien bu filmde geliştirdiği özel efekt tekniklerini bir sonraki filmi olan King Kong (1933) da daha da ileri götürerek mükemmele yaklaştırmıştı.Başta tek kare çekimle canlandırma (stop motion) olmak üzere bütün bu özel teknikler artık günümüzde ilkel görünse de o tarihte büyük bir yenilik olarak alkış toplamıştı.
Filmin bir tanıtım broşürü.

Sinemada ve TV'de diğer "The Lost World" filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Yönetmen Prof.Challenger Rolü
1925 The Lost World Harry O. Hoyt Wallace Beery
1960 The Lost World Irwin Allen Claude Rains
1992 The Lost World Timothy Bond John Rhys-Davies
1998 The Lost World Bob Keen Patrick Bergin
1998 The Lost World (TV Filmi) Jack Fletcher Armin Shimerman
1999 The Lost World (TV Filmi) Richard Franklin Peter McCauley
1999 The Lost World (TV Dizisi,66 bölüm) Peter McCauley
2001 The Lost World (TV Filmi) Stuart Orme Bob Hoskins

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Film Registry" (İngilizce). en.wikipedia.org. 13 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2009. 
  2. ^ http://www.imdb.com/keyword/public-domain/?sort=alpha

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]